Premier Mateusz Morawiecki ogłasza minicud gospodarczy. "Dzięki odzyskaniu 40-60 mld zł"

"W Polsce mamy do czynienia z "minicudem" gospodarczym"- powiedział Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla dzisiejszej "Rzeczpospolitej". Premier poruszył też kwestię opodatkowania gigantów gospodarczych, którzy działają w naszym kraju.

Premier Mateusz Morawiecki udzielił obszernego wywiadu "Rzeczpospolitej". Szef rządu skomentował w nim m.in. "Piątkę Kaczyńskiego", zakaz handlu w niedziele oraz relacje z Chinami i USA.

Zagraniczne korporacje będą płacić więcej podatków?

Wśród wielu omawianych tematów znalazła się również kwestia nowego podatku. Miałyby go płacić wielkie międzynarodowe korporacje, które działają w Polsce.

Od zawsze jestem orędownikiem zasady: płać podatki tam, gdzie prowadzisz biznes. I dlatego w pełni zgadzam się tutaj z Emmanuelem Macronem, ale też z wieloma głosami niemieckich polityków, że trzeba wprowadzić - najlepiej na poziomie Unii Europejskiej - coś w rodzaju digital tax.

- stwierdził premier. 

Jesteśmy w tej grupie państw, która mówi wprost, że nie powinniśmy być drenowani przez międzynarodowe korporacje. Takie było moje stanowisko jako ministra finansów, a później jako premiera. Nie może być tak, że np. globalny koncern technologiczny mający w Polsce miliony użytkowników płaci u nas podatki niższe niż rodzinna sieć z kilkoma cukierniami.

- dodał. 

Wyjaśnił też, że jego rząd doprowadził do zwiększenia podatku płaconego przez międzynarodowe korporacje. Wpływy z CIT wzrosły z 34 do 44 mld zł w ciągu trzech ostatnich lat przy jednoczesnym obniżeniu podatku dla małych i średnich polskich firm z 19 do 9 proc. 

"Mamy minicud gospodarczy"

Premier Morawiecki ocenił też dotychczasowe działania rządu i zapowiedź wprowadzenia "trzynastek" dla emerytów i "500 plus" już na pierwsze dziecko

Nie wiem, jak można lepiej udowodnić usprawnienie instytucji państwa niż poprzez bardzo głęboką zmianę, jaka zaszła w najtrudniejszej przecież do zreformowania sferze, czyli tej, która zajmuje się zbieraniem podatków. Mawia się czasem: państwo to podatki. 

- stwierdził szef rządu

Dzięki odzyskaniu 40, 50, 60 mld zł z szarej i czarnej - bo przestępczej - strefy, których to miliardów ekonomiści nie policzyli i wieszczyli bankructwo, mamy teraz nasz minicud gospodarczy.

- dodał. 

Czytaj też: Fitch o "piątce Kaczyńskiego": grozi wzrostem deficytu sektora rządowego i samorządowego

Premier Morawiecki stwierdził też, że wiele z projektów realizowanych przez obecny rząd jest zbieżnych ze strategią ogłoszoną przez niego kiedy jeszcze był ministrem finansów. Zapewnił też, że obecny rząd chce dać Polakom "święty spokój i dostatnie życie". 

Więcej o:
Komentarze (242)
Premier Mateusz Morawiecki ogłasza minicud gospodarczy. "Dzięki odzyskaniu 40-60 mld zł"
Zaloguj się
 • morsik2

  Oceniono 57 razy 49

  Grecja też takie cuda gospodarcze miała. Ale jej Unia pomogła bo była w strefie Euro. Nas kopną w du...ę.

 • zdzich02

  Oceniono 47 razy 41

  "Jesteśmy w tej grupie państw, która mówi wprost, że nie powinniśmy być drenowani przez międzynarodowe korporacje. Takie było moje stanowisko jako ministra finansów, a później jako premiera. Nie może być tak, że np. globalny koncern technologiczny mający w Polsce miliony użytkowników płaci u nas podatki niższe niż rodzinna sieć z kilkoma cukierniami."
  Jakoś panu Morawieckiemu nie przeszkadzało wypełnianie posłusznie poleceń zagranicznych grup finansowych będących właścicielami banku BZ WBK - najpierw AIB, a później Santandera w drenowaniu kieszeni Klientów banku.

 • walsmet

  Oceniono 31 razy 31

  Kreatywna księgowość pana Morawieckiego, ma doświadczenie w tej dziedzinie. Nic nie zmieni tego, że idzie w zaparte w swoim kłamstwie. Ten typ tak ma.

 • justas32

  Oceniono 41 razy 31

  Chce wypłoszyć z Polski korporacje - motywując to troską o rynek. Populista który chce zniszczyć polską gospodarkę chcąc przypodobać się prymitywnemu suwerenowi. Nie zastanowi się dlaczego wszystkie cywilizowane kraje walczą o to aby te "nie płacące podatków" korporacje były u nich ....

 • zofia.rydz

  Oceniono 34 razy 30

  W Lublinie zabrakło pieniedzy na leki przeciwnowotworowe. Jak tu ku... cud?

 • 6nine9

  Oceniono 34 razy 30

  Cud gospodarczy, w którym nie ma 1 mld na niepełnosprawnych, na nauczycieli, budżetówkę. Na ochronę zdrowia też już teraz nie będzie.

  Cud że ciemny lud kupuje te kłamstwa.

 • plastikpiokio

  Oceniono 35 razy 29

  kłamczynski ma straszny rozrzut tych odzyskanych srodków ---wygląda na to że pisowcy otrzymają spadek chyba z kosmosu .

 • justas32

  Oceniono 33 razy 27

  Panie Boże, spraw aby po wyborach cala ta quasi-mafijna partia wraz z Panem Morawieckim, Dudą i Kaczyńskim znalazła się w więzieniu ....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX