Brexit. Rozmowy w Brukseli do późnej nocy nic nie dały. "Nie znaleziono żadnego rozwiązania"

Politykom w Wielkiej Brytanii nie zostało zbyt wiele czasu, by porozumieć się z Unią Europejską - i między sobą - co do umowy określającej warunki brexitu. Kolejne rozmowy na nic się zdały, a w przyszłym tygodniu głosowanie w Izbie Gmin.
Zobacz wideo

Rozmowy negocjatorów Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej ciągnęły się we wtorek do późnej nocy. Nie udało się jednak osiągnąć porozumienia, co potwierdził rzecznik Komisji Europejskiej.

W sprawie brexitu wciąż bez porozumienia

- Choć rozmowy przebiegały w konstruktywnej atmosferze, to dyskusje były trudne. Nie znaleziono żadnego rozwiązania, które byłoby zgodne z umową o wyjściu, w tym z zapisami o granicy irlandzkiej, która, jak wiadomo, nie zostanie otwarta - powiedział Margaritis Schinas.

Powtórzył tym samym, że nie ma możliwości renegocjacji porozumienia, które zostało ustalone pod koniec ubiegłego roku. Tej renegocjacji chcą brytyjscy posłowie, który nie podoba się zapis dotyczący irlandzkiej granicy. Ma on gwarantować, że po brexicie nie powrócą kontrole między Irlandią Północną a Republiką Irlandii. Jednak by to było możliwe Wielka Brytania ma pozostawać w unii celnej do czasu wynegocjowania nowej umowy handlowej Brukseli z Londynem. Najbardziej zagorzali zwolennicy brexitu obawiają się, że taka sytuacja będzie się utrzymywać w nieskończoność, Wielka Brytania będzie tymi zapisami uwiązana co uniemożliwi jej swobodne zawieranie umów handlowych z resztą świata.

Czytaj też: Łapówka za brexit? Theresa May rozdaje pieniądze biedniejszym angielskim miastom

Przez ten tak zwany backstop w połowie stycznia Izba Gmin odrzuciła umowę wypracowaną przez Theresę May. Teraz premier i jej negocjatorzy walczy o to, by UE zgodziła się na dopiski do umowy, które pozwolą przepchać ją przez brytyjski parlament. Czasu nie ma dużo, bo kolejne głosowanie nad porozumieniem ma odbyć się w Izbie Gmin w przyszłym tygodniu - prawdopodobnie 12 marca. Negocjatorów czeka więc pewnie pracowity weekend.

Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, powinien formalnie wejść w życie za 25 dni, w nocy z 29 na 30 marca.

Więcej o: