Facebook zapłaci podatki w Polsce. "Przenosimy rozliczenia podatkowe na rynki lokalne"

Wiceprezes Facebooka David Fischer w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zapowiedział zmiany firmy w jej polityce podatkowej. Facebook zapłaci podatki w Polsce, a nie jak dotąd w Irlandii, gdzie zlokalizowano globalne centrum operacyjne firmy Zuckerberga.
Zobacz wideo

David Fischer potwierdził, że Facebook podjął kroki w kierunku zmian w dotychczasowej polityce podatkowej. Już w ostatnim kwartale 2018 r. podjęto w firmie  decyzję o płatności w Warszawie podatków, tytułem uzyskanych w Polsce przychodów.

Irlandia jest naszym globalnym centrum operacyjnym, nie tylko europejskim, ale nasza struktura się zmienia i zaczynamy rozliczenia podatkowe przenosić na lokalne rynki. Na całym świecie, w biurach, w których mamy zespoły wspierające sprzedaż na lokalnym rynku, wprowadzamy struktury rozrachunkowe. W praktyce oznacza to, że przychody uzyskiwane przez lokalne zespoły, będą rozliczane na rynku lokalnym, a nie w Dublinie

- powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” David Fischer.

Przypomnijmy, że Francja zapowiedziała już zmiany w systemie rozliczania podatków nie tylko z Facebookiem, ale też z innymi gigantami, jak: Google, Apple czy Amazon. Projekt zmian prawnych przedstawił już minister finansów i gospodarki Bruno Le Maire.

Morawiecki też za zmianami

Podobnego zdania w temacie danin płaconych przez zagraniczne koncerny (powinny być rozliczane w kraju prowadzenia biznesu przez daną korporację - red.) jest premier Mateusz Morawiecki. Premier polskiego rządu chciałby też, by sprawę załatwiono na poziomie unijnym.

(...) Trzeba wprowadzić - najlepiej na poziomie Unii Europejskiej - coś w rodzaju digital tax

- podkreślał premier Morawiecki.

Więcej o: