Zamieszanie wokół "trzynastek" dla emerytów. Premier mówi swoje, a ustawa swoje

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że "trzynastki" dla emerytów i rencistów będą wypłacane również w przyszłym roku. O ile PiS będzie nadal u władzy. W ustawie wprowadzającej świadczenia nie ma jednak o tym ani słowa. Pojawiają się za to inne wątpliwości.
Zobacz wideo

"Trzynastki" dla emerytów i rencistów to jedna z najważniejszych propozycji PiS ogłoszonych w lutym przez Jarosława Kaczyńskiego. Wczoraj dowiedzieliśmy się, ile osób jest uprawnionych do świadczenia i jakie są koszty projektu.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił też, że program będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Mogę zapewnić, że to nie jest jednorazowy strzał. Program Emerytura+ będziemy kontynuować w kolejnej kadencji. Jeśli, oczywiście, wyborcy nam zaufają i przedłużą nasz mandat do rządzenia.

- stwierdził w rozmowie z "Super Expressem". 

W ustawie ani słowa

W oficjalnym projekcie ustawy nie można jednak znaleźć potwierdzenia obietnicy premiera. Jak zauważa TVN24, dokument nosi tytuł "ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r.".

Czytaj też: Emeryci mogą liczyć nie tylko na 1100 zł "trzynastki"

Więcej wątpliwości

Wysokość świadczenia oraz jego koszty również budzą wątpliwości. "Trzynastka" ma wynosić 1100 zł, ale brutto. "Na rękę" emeryci i renciści dostaną więc 888 zł, ponad 200 zł mniej. Koszty projektu również będą mniejsze, niż te przedstawiane przez minister Rafalską. Z 10,7 mld zł przeznaczonego na projekt, do budżetu, w formie podatku, trafi 2 mld zł. Faktyczny koszt projektu jest zatem znacząco niższy - wynosi 8,7 mld zł. 

Dodatkowe pieniądze już w tym miesiącu

Majowa "trzynastka" to nie jedyne dodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów. ZUS w marcu wypłaci im pieniądze z dwóch dodatkowych źródeł. Po pierwsze zwróci im część zaliczek wpłaconych z tytułu podatku dochodowego. Wiąże się to z podniesieniem kwoty wolnej od podatku. Od 2018 roku wynosi ona 8000 zł. Osoby z najniższym uposażeniem, wynoszącym ok. 1000 zł brutto, na zmianie przepisów zyskają ok. stu złotych. Poza tym emerytury podlegają waloryzacji. W tym roku będzie ona nie mniejsza niż 70 zł. 

Więcej o: