Michał Dworczyk: Jeśli PiS będzie rządził po wyborach, nauczyciele mogą liczyć na podwyżki

Szef Kancelarii Premiera zapowiada, że niezależnie od wprowadzanych podwyżek wynagrodzeń nauczyciele będą mogli liczyć na kolejne po wyborach - jeśli PiS będzie nadal rządził. Tymczasem Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada strajk w szkołach, które zgodzą się na to w referendach.
Zobacz wideo

Michał Dworczyk mówił w TVP Info, że rząd nadrabia zaległości po poprzednikach i podwyższa już nauczycielom pensje. Dlatego - jak zapewniał - od marca 2018 r. ich wynagrodzenie wzrosło o 16 procent.

Michał Dworczyk mówił, że nauczyciele słusznie oczekują większych płac. Zapowiedział też - powołując się na słowa premiera - że w 2020 i 2021 roku planowane są kolejne podwyżki. Zastrzegł jednak, że będzie tak pod warunkiem, że PiS dalej będzie rządziło. 

Czytaj więcej: Polscy nauczyciele mają jedne z najniższych wynagrodzeń wśród krajów OECD [ANALIZA]

Beata Szydło apeluje do nauczycieli o czas

Z kolei wicepremier Beata Szydło zaapelowała do nauczycieli o danie czasu rządowi i rozmowy. Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada na 8 kwietnia strajk w szkołach, które opowiedzą się za takim rozwiązaniem w referendum. Od 10 kwietnia w szkołach będą się odbywały egzaminy gimnazjalne.

Wicepremier Szydło mówiła w radiowej Trójce, że nauczyciele powinni zarabiać jak najwięcej, ale rząd nie jest w stanie zrobić "wszystkiego naraz". "Prosimy o czas i prosimy o zrozumienie i przede wszystkim - o prowadzenie rozmów, żebyśmy mogli porozumieć się nie kosztem uczniów, tylko żebyśmy mogli przygotować takie zmiany, które będą akceptowane i przyjęte przez ZNP i Solidarność" - apelowała Beata Szydło. 

Wicepremier mówiła, że od ubiegłego roku rząd w trzech etapach przeprowadza podwyżki dla nauczycieli. Zapewniła, że rządzący są gotowi rozmawiać o kolejnych rozwiązaniach, ale potrzeba "usiąść do stołu, a nie rozmawiać w atmosferze zapowiadanych strajków". 

Czytaj więcej: Anna Zalewska przyspiesza podwyżki dla nauczycieli. 'Mamy wzrost gospodarczy'. Oto kwoty

Protest nauczycieli

Od poniedziałku grupa nauczycieli okupuje Kuratorium Oświaty w Krakowie. Wczoraj w sprawie podwyżek płac minister edukacji rozmawiała z oświatową Solidarnością. Według rzeczniczki związkowców Olgi Zielińskiej, spotkanie nie przyniosło porozumienia. 

Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśla, że dzięki podwyżkom wprowadzonym przez rząd, od kwietnia 2018 do września 2019 roku nauczycielska pensja wzrośnie o około 16 procent.

Więcej o:
Komentarze (117)
Michał Dworczyk: Jeśli PiS będzie rządził po wyborach, nauczyciele mogą liczyć na podwyżki
Zaloguj się
 • ksiadz.teofil

  Oceniono 42 razy 42

  Pamiętaj że mówisz do ludzi wykształconych, a nie pospolitego motłochu z dożynek, który łyknie wszystko.

 • ktos2014

  Oceniono 38 razy 38

  panie dworczyk - pod warunkiem że PIS będzie dalej rządziło to dostaniecie podwyżki po wyborach - no naprawdę pan myśli że nauczyciele są idiotami - co to jest ? jak to nazwać wy teraz z PIS cały czas bełkoczecie pod warunkiem że wygra PIS to będą podwyżki, 500 + może raz w roku ochłap dla emerytów wy po prostu szantażujecie i wie pan co te 16 % podwyżki to ile ? 120-140 zł brutto policji daliście 600 ! Jeżeli chodzi o pensje nauczycieli to PO i PSL podnosili je regularnie i przestańcie do .............. szantażować Polaków !

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 29 razy 29

  "Panie Bingfellner, pod warunkiem, że PiS będzie rządził po wyborach, może pan liczyć na zapłatę"

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 26 razy 26

  No trzeba przyznać, że jest to bardzo powazna deklaracja. Podobna deklarację uzyskał pan Bingfellner, a ten niewdzięcznik zamiast cierpliwie poczekać do jesieni i liczyć na zapłatę, wolał oskarżać krystalicznie czystego prezesa prawej i sprawej partii o nieuczciwość.

 • aga_pomaga

  Oceniono 22 razy 22

  słowo MOGĄ jest kluczowe

 • munaciello

  Oceniono 21 razy 21

  "Damy wam pieniądze, jeśli na nas zagłosujecie".
  To szantaż i korupcja polityczna.
  Ale to nic nowego dla rządów PiS, bo to hasło przyświeca im od wyborów w 2015.

 • goska10001

  Oceniono 20 razy 20

  to już ordynarne przekupstwo wyborcze

 • Oceniono 20 razy 20

  Aż się zalrztusilem że śmiechu, kolejny dobroczyńca "po wyborach", już prawie 4 lata rządzą a podwyżek ani slychu ani wody, hana

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX