KGHM nie zamierza pozbywać się kopalni Sierra Gorda w Chile

- KGHM nie myśli o zbyciu projekty Sierra Gorda - powiedział prezes spółki Marcin Chludziński. Spółka posiada 55 proc. udziałów w chilijskiej kopalni. Pozostałe 45 proc. należy do japońskiego koncernu Sumitomo.

Chilijska inwestycja KGHM

Zarząd poinformował, że na bieżąco analizuje kwestię wartości aktywów zagranicznych, ale nie widzi potrzeby zmian odpisów. - W tej chwili nie mamy planów zbycia projektu Sierra Gorda. Mimo, że projekt historycznie jest trudny, to udaje nam się odbudowywać jego wartość - skomentował prezes Chludziński.

KGHM posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 r. Sierra Gorda to jedna z najważniejszych inwestycji KGHM w ostatnich latach. 

Chilijska spółka skoncentruje się na programie usuwania wąskich gardeł, który zakłada zwiększenie średniorocznych dziennych wolumenów przerobu do poziomu 130, a następnie 140 tys. ton w oparciu o istniejącą infrastrukturę oraz niezbędne inwestycje. - napisano w komunikacie.

Fragment raportu rocznegoFragment raportu rocznego KGHM

KGHM z zyskiem 

Spółka wypracowała w ostatnim kwartale 2018 roku wypracowała 684 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 87 mln zł straty rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 5,7 mld zł w IV kw. 2018 r. wobec 5,8 mld zł rok wcześniej.

W całym 2018 roku firma miała 1,65 mld zł skonsolidowanego zysku netto w porównaniu z 1,56 mld zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 20,5 mld zł w porównaniu z 20,3 mld zł rok wcześniej.

Więcej o: