Miliarder przelał na cele charytatywne 7,5 mld dolarów! To rekordowy datek w historii Indii

Drugi najbogatszy człowiek w Indiach przekazał rekordową jednorazową w historii kraju dotację. Na cele charytatywne przelał 7,5 mld dolarów, czyli prawie 28,5 mld zł.
Zobacz wideo

Azim Premji, miliarder i prezes firmy technologicznej Wipro przekazał swoje udziały o wartości blisko 530 mld rupii czyli 7,5 mld dolarów swojej fundacji charytatywnej. Jest to największa jednorazowa dotacja na cele charytatywne w historii Indii.

Potentat technologiczny przekazał w sumie 21 mld dolarów fundacji przez kilka lat, w tym 67 proc. akcji Wipro.

Fortunę 73-letniego Premji Bloomberg Billionaires Index Premji oszacował na ponad 18 mld dolarów. Był pierwszym człowiekiem z Indii, który przyłączył się do filantropijnej kampanii „Giving Pledge”. Akcja została zainicjowana w 2009 r. przez Warrena Buffetta z Billa Gatesa, aby zachęcić miliarderów na całym świecie do przeznaczenia co najmniej połowy swojego majątku na cele charytatywne.

Firma Wipro została założona przez ojca Premji w 1945 r. W latach 80. stała się jedną z największych indyjskich firm świadczących usługi IT, zatrudniającą ponad 160 tys. pracowników na całym świecie.

Fundacja Premji koncentruje się na wspieraniu edukacji i prowadzi Uniwersytet Azim Premji w Bangalore. Najnowsza darowizna miliardera może pomóc w otwarciu drugiego uniwersytetu.

Więcej o: