Data brexitu może zależeć od Włoch. Nigel Farage ma już odpowiednie porozumienie

Wielka Brytania powinna opuścić UE 29 marca. Jej parlament opowiedział się jednak za przesunięciem terminu brexitu. Być może wszystko jest teraz w rękach Włoch.

Niemiecki europoseł Elmar Brok (CDU) uważa za możliwe zablokowanie przez Włochy przesunięcia terminu opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. Jak powiedział w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk, były lider Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage oświadczył, że w tej sprawie istnieje już odpowiednie porozumienie między nim i włoskim wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych Matteo Salvinim.

Farage i partia UKIP odegrali kluczową rolę w brytyjskim referendum w sprawie brexitu w 2016 roku. Jak wiadomo, Brytyjczycy opowiedzieli się wtedy nieznaczną większością głosów za wyjściem z Unii Europejskiej.

Aby zapobiec chaotycznemu brexitowi, w czwartek 14 marca Izba Gmin przyjęła uchwałę o przesunięciu terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Opóźnienie brexitu możliwe jest jednak tylko wtedy, kiedy w Radzie Europejskiej zgodzą się na to przedstawiciele wszystkich zasiadających w niej państw członkowskich UE, a więc także Włoch. Jeśli informacje Broka o wspomnianym wyżej porozumieniu między Faragem i Salvinim są prawdziwe, to Włochy mogą rozstrzygnąć o terminie brexitu.

Brexit? Tak, ale kiedy?

W razie gdyby Włochy poparły jednak opóźnienie brexitu, Brok uważa, że mogłoby ono obowiązywać najpóźniej do 23 maja, ponieważ w tym dniu w Wielkiej Brytanii musieliby zostać wybrani nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego. Tymczasem Brok uważa uczestnictwo Brytyjczyków w eurowyborach za wykluczone. Elmar Brok jest byłym przewodniczącym komisji spraw zagranicznych europarlamentu i urzędującym pełnomocnikiem do spraw brexitu frakcji Europejskiej Partii Ludowej w PE.

DW, dpa / pa

embed
Więcej o: