Paweł Graś przed komisją ds. VAT. Puszczono mu nagrania z "Sowy i Przyjaciół". "Pochodzą z procederu przestępczego"

Paweł Graś zeznaje jako świadek przed sejmową komisją śledczą do spraw VAT-u i akcyzy. Na początek przesłuchania przewodniczący komisji Marcin Horała z PiS nawiązywał do nagrań rozmowy Grasia w restauracji "Sowa i Przyjaciele".
Zobacz wideo

O godzinie 10 rozpoczęło się przesłuchanie Pawła Grasia przed komisją śledczą ds. VAT. Na początek puszczono fragment jego nagranej rozmowy z biznesmenem Maciejem Wituckim, podczas której Graś mówił, że w Polsce "nie opłaca się już produkcja narkotyków, tylko VAT", i że jest to [produkcja faktur – red.] problem, który "przerzuca się z obszaru na obszar jak stonka".

Graś, dopytywany przez przewodniczącego komisji, skąd pozyskał tak fachową wiedzę o karuzelach VAT mówił, że „nie była to wiedza tajemna”, a ten przestępczy proceder był znany "co najmniej od wejścia Polski do UE". Dodawał, że wszystkie kolejne rządy, w tym ten PO-PSL, usiłowały VAT uszczelnić, minimalizując proceder oszustw podatkowych.

Taśmy z procederu przestępczego

Grasiowi przypomniano także słowa z nagrania" "Alternatywa dla nękania i dla szukania za wszelką cenę, no to jest gdzieś podniesienie czegoś, tak? Podatku albo czegoś". Były rzecznik rządu stwierdził, że była to jego opinia, a nie stanowisko rządu. Przypominał, że taśmy zostały zdobyte w wyniku procederu przestępczego, a ich autor został prawomocnie skazany.

Jak mówi przewodniczący komisji, Marcin Horała z PiS, podkreślił, że ze względu na pełnioną funkcję Paweł Graś nie miał wpływu na tworzenie prawa, był jednak blisko podejmowanych przez rząd decyzji. "Kiedy podejmowano decyzje o tym, żeby podwyższać wiek emerytalny i podatki, powodem był brak pieniędzy w budżecie. Staramy się ustalić czy wówczas rozważano uszczelnienie systemu podatkowego, sięgniecie do kieszeni oszustów podatkowych i dlatego tego nie uczyniono" - powiedział Marcin Horała.

Graś jest jednym z najważniejszych współpracowników premiera Donalda Tuska. Był sekretarzem stanu, a także rzecznikiem prasowym rządów Tuska, obecnie doradza Tuskowi w Radzie Europejskiej.

Pierwotnie Paweł Graś miał być przesłuchany pod koniec lutego tego roku. Przysłał jednak usprawiedliwienie, w którym wskazywał, że nie może być obecny na przesłuchaniu.

Więcej o:
Komentarze (40)
Paweł Graś przed komisją ds. VAT. Puszczono mu nagrania z "Sowy i Przyjaciół"
Zaloguj się
 • polak.podatnik

  Oceniono 27 razy 23

  pisowskie kapiszony, gdzie jest Falenta odpowiedzcie lepiej pachołki karakana, wrócił do swojego mocodawcy na wschód?

 • glencok

  Oceniono 29 razy 23

  Horała nazywa wiedzę o tym, że przestępcy podatkowi przenoszą się z działalnością na inne grupy towarów wiedzą fachowa trudną do zdobycia ? To co ten ignorant robi w takiej komisji? Wyborcy pisu, możecie wybrać do władzy jeszcze większych ciemniaków żeby do końca upodlić nasz kraj?

 • yenk

  Oceniono 27 razy 21

  a za rok przed komisja będzie zdjęcie z wykrzywionym ryjem kaczora i nagraniem dotyczacym 2ch wież.

 • kemor234

  Oceniono 17 razy 15

  Za prawdę powiadam wam. MOŻNA ZROBIĆ Z IGŁY WIDŁY.
  Po latach, każdą decyzję, ba nawet każde słowo można podważyć.
  Dziwi mnie jeno, że w chwili obecnej mamy do czynienia z potężnymi "aferami" których jakoś nikt nie chce rozliczyć ... Po co czekać na kolejny rząd ???

 • ryfka_nemeczek

  Oceniono 18 razy 14

  Wszystko, co robi PiS to jedno wielkie żałosne pozoranctwo. Lepiej niech szukają Falenty - państwo teoretyczno-usługowe, zdalnie sterowane przez jałowego karakana z Nowogrodzkiej.

 • zgred151

  Oceniono 13 razy 11

  Panstwowa komisja (pisowska ) uzywa nielegalnie dokonanych nagran, to chyba klasyfikuje sie do prokuratora ale przeciez prokuratura tez pisowska

 • dyskootantka

  Oceniono 11 razy 9

  W knajpie, przy wódce, ludzie gadają różne bzdury. Posługiwanie się tym jako dowodem sądowym jest śmieszne, ale co tym pisiakom zostało?

 • krzycho-to-ja

  Oceniono 13 razy 9

  No włąśnie.. czy cokolowiek uzyskane w sposób niezgodny z prawem może być wykorzystane sądzie, komisji śledczej czy gdziekowiek?? Bo to wygląda tak jakby komisja śledcza legimityzowała łamanie prawa i wchodziła w buty przystępcy..

 • gadagadu

  Oceniono 12 razy 8

  ... w taki sposób nie znajdziecie.... kasy na 5 kartoflanki...

  ... no chyba że.... ugotujecie zupę na.... ale czy to wystarczy???....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX