Włochy jako pierwsze państwo G7 przystąpiło do gigantycznej chińskiej inicjatywy „Jeden pas, jedna droga”, służącej rozbudowie sieci komunikacyjnej między Chinami a resztą świata. Pekin zainwestował w nią już 700 miliardów dolarów. W planach jest między innymi rozbudowa portów w Trieście i Genui. Podpisano także inne umowy, które zwiększą włoski eksport do Chin o 7 miliardów euro.
Chiński Jedwabny Szlak Marta Kondrusik
Czytaj też: Światu zostało pięć lat do wojny? "Amerykanie nie oddadzą roli światowego lidera bez walki"
Xi Jinping w Europie
W piątek przebywający z trzydniową oficjalną wizytą we Włoszech prezydent Chin Xi Jinping spotkał się w Pałacu Kwirynalskim z prezydentem Sergio Mattarellą. Po spotkaniu prezydent Matarella w oświadczeniu dla prasy wspomniał o problemie przestrzegania praw człowieka w Chinach i zanieczyszczania środowiska: „Rzym i Pekin mogą osiągnąć ogromne korzyści ze współpracy gospodarczej, opartej na uczciwej konkurencji, poszanowaniu własności, również intelektualnej i walce z procederem podrabiania produktów”.
Prezydent Chin z wizytą we Włoszech Fot. Andrew Medichini / AP Photo
Stany Zjednoczone i Unia Europejska wyraziły obawy, że Włochy mogą stać się przyczółkiem ekspansji gospodarczej Chin, zagrażającej również systemowi bezpieczeństwa. W zeszłym tygodniu wwładze Stanów Zjednoczonych ostrzegały Włochów, że powinni trzymać się z daleka od chińskiego projektu "Pasa i Szlaku". Garrett Marquis, rzecznik grupy doradców do spraw bezpieczeństwa narodowego Białego Domu nazwał plan budowy nowego Jedwabnego Szlaku "bezcelowym projektem". "Włochy to ważna globalna gospodarka i świetne miejsce do inwestowania, a rząd włoski nie musi legitymizować chińskiego bezcelowego projektu infrastrukturalnego" - napisał rzecznik Garrett Marquis na Twitterze. Z nieoficjalnych informacji wynika, że z tego powodu Włochy wycofały się z umów o współpracy z Chinami w dziedzinie telekomunikacji, lotnictwa i przemysłu stoczniowego. Prezydent Xi Jinping wraz z chińską delegacją z Włoch udaje się do Francji.
Popierany przez Xi Jinpinga plan "Pasa i Szlaku" ma na celu połączenie Chin drogą morską i lądową z południowo-wschodnią i środkową Azją, Bliskim Wschodem, Europą i Afryką poprzez sieć infrastruktury budowanej na linii dawnego Jedwabnego Szlaku.