Ministerstwo Finansów chce wyłapać "niby-przedsiębiorców" z jedną fakturą. Będą płacić

Ministerstwo Finansów pracuje nad "testem przedsiębiorcy". Nowe narzędzie ma ujawnić te podmioty, które wystawiając tylko jedną fakturę miesięcznie, płacą niższe podatki.
Zobacz wideo

Ministerstwo Finansów wkrótce może wprowadzić w życie nowe przepisy dotyczące podatku liniowego. Zamierza stworzyć "test przedsiębiorcy". Nowe narzędzie wyłowi te podmioty gospodarcze, które, zdaniem resortu, prowadzą fikcyjną działalność gospodarczą - donosi Prawo.pl

Chodzi o jednoosobowe firmy, które wystawiają np. jedną fakturę miesięcznie wciąż na rzecz tego samego podmiotu. Według resortu finansów takie osoby, mające jednocześnie zakaz wykonywania zleceń dla konkurencji, prowadzą fikcyjną działalność. I zamiast płacić podatki według stawki 18 i 32 procentowej, "niby-przedsiębiorcy" płacą tylko 19 proc. podatku liniowego. Często korzystają też z obniżonych składek do ZUS. Tymczasem praca, zdaniem ministerstwa, powinna być zawsze opodatkowana w ten sam sposób. 

Czytaj też: Polski system podatkowy nieprzyjazny, zbyt skomplikowany, niesprawiedliwy, i niezrozumiały

Możliwe więc, że po wprowadzeniu nowego kryterium prowadzenie działalności gospodarczej nie będzie tak elastyczne jak dziś. 

Liniowy już dziś nie dla wszystkich

Jak wyjaśnia Infor.pl, nie wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą skorzystać z podatku liniowego. Po pierwsze, nabywcą usług nie może być były pracodawca. W ten sposób fiskus zabezpieczył się przed "uciekaniem" osób dobrze wynagradzanych na niższy próg podatkowy. Zakaz obowiązuje przez dwa lata od ustania stosunku pracy. Osoby, które chcą skorzystać z podatku liniowego, muszą złożyć stosowną deklarację w urzędzie skarbowym. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (364)
Podatek liniowy nie dla wszystkich? Ministerstwo Finansów wyłapać "niby-przedsiębiorców". Będą płacić więcej
Zaloguj się
 • takaprawda2015

  Oceniono 129 razy 119

  Kasa się kończy. Bajeczki o legendarnej walce z mafią VATOWSKĄ już na nikogo nie działają, więc trzeba zacząć zabierać obywatelom to co się rozdało.

 • ortopedawawa

  Oceniono 102 razy 98

  Chciałbym uzmysłowić, że w Służbie Zdrowia o której chyba myśli Minister - tylko samozatrudnienie daje jakiekolwiek szanse na utrzymanie aktualnej ilości jednostek Służby Zdrowia. Gdy dokonano symulacji - że Lekarze będą pracowali zgodnie z obowiązującymi przepisami - na dzień dzisiejszy trzeba zamknąć 1/3 jednostek Służby Zdrowia. W czasie samozatrudnienia nie obowiązuje bowiem kodeks pracy :-)

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 101 razy 83

  Znaczy teraz wrogiem nr1 będą sprzątaczki i inna biedota zmuszona do przejścia na samozatrudnienie.

 • merkury-3

  Oceniono 72 razy 70

  Trzeba zlikwidowac dzialalnosc . Zyc nalezy z zasilkow 500 + i modlitwa . PIS jest bardziej komunistyczny niz PZPR . Tamci przynajmniej nikomu nie dawali zadnych zasilkow . Jak slysze ze PIS to prawica to smiech mnie ogarnia

 • andrzej2310

  Oceniono 51 razy 51

  Zlikidowac dzialalnosc gospodarczą bo to patologia i złodziejstwo. Uczciwe jest tylko to co państwowe...

 • remo29

  Oceniono 59 razy 51

  Znowu bohatersko walczymy z problemami nieznanymi w miejscach, gdzie nie ma socjalizmu.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 52 razy 50

  Skąd brać pieniądze na wyborczą kiełbasę rozdawaną "lepszemu sortowi"?
  Można jeszcze wprowadzić podatek od przychodu, a nie od dochodu. I jednocześnie obliczać ZUS od przychodu, a nie wg stawek.
  Co tam koszty uzyskania... Nie ważne, by przy wystawionej fakturze za 10000 zł, ponieść koszt w wysokości 6000 zł. Podatek od 10000 zł i tak samo ZUS. A że takiemu przedsiębiorcy zabraknie pieniędzy, czyli dołoży do interesu? A dobrze mu tak! Niech się rozmnaża i zasila szeregi głosujących koneserów byle jakiego życia.
  Ważne, by zdobyć pieniądze i żeby za nie, podła zmiana miała czym swoje psy nakarmić.

 • mlynek_999

  Oceniono 44 razy 44

  Nooo, wreszcie biorą się z krezusów - ratowników, pielęgniarki na kontraktach. Nie będą swoich 17zł/h rozliczać na firmę.

 • tomsad

  Oceniono 43 razy 43

  Poszedłbym dalej, wprowadziłbym domniemanie winy dla liniowców i to oni powinni udowadniać, że są podatkowo uczciwi, jeżeli niezależny Prokurator uzna wyjaśnienia za niewystarczające, powinien mieć prawo zająć majątek obrotowy przedsiębiorcy wraz z konfiskatą wszelkich prywatnych aktywów podatnika, jego żony, byłej żony, dzieci oraz wnuków. Wymaga to niewielkiej zmiany przepisu, wystarczy że w paragrafach o "zbrodni VATowskij" dołożymy wzmiankę o zbrodni liniowego PIT. Kurcze zapomniałem, że w Polsce nie ma liniowego PIT, bo Kłamczuszek wprowadził dodatkową daninę 4% pow. 1 mln PLN dochodu. Tak czy inaczej liniowcowych zbrodniarzy zamkniemy w kamasze i wtedy wystarczy na 500 ++

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX