Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Minister zapowiada zmiany w ustawie

Ministerstwo inwestycji i rozwoju zapowiada zmiany w ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Resort poinformował o tym w opublikowanym komunikacie. Zmiany mają uprościć procedurę przekształcenia. Ministerstwo doprecyzuje też kwestie, które mogą opóźniać uwłaszczenie.
Zobacz wideo

Wiceminister Artur Soboń mówił w Polskiem Radiu, że głównie chodzi o podziały nieruchomości, pomoc publiczną czy sprawy cudzoziemców. Celem zmian, według wiceministra, jest szybkie i sprawne wydawanie zaświadczeń o możliwości przekształcenia. Ministerstwo planuje też doprecyzować sprawę bonifikat za jednorazowe przekształcenie użytkowania wieczystego. Wiceminister Artur Soboń mówi, że wyjaśnienia wymaga to, iż część samorządów nie uchwaliła obecnie żadnych bonifikat. Zmiana ma także zapewnić stałą ustawową bonifikatę między innymi dla niepełnosprawnych.

Samorządy zgłaszają uwagi

Część samorządów skarży się, że nie zdąży z procedurami przekształcenia. Na ten cel ustawa daje im czas do końca bieżącego roku. Na zmianę przepisów czeka między innymi Warszawa. Stołeczny magistrat zachęca do uregulowania opłaty za użytkowanie wieczyste. Ma być ona zaliczona na przyszłą opłatę przekształceniową. Winą za przeciągające się formalności obarcza nieprecyzyjne przepisy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski czeka na nowelizację, ogłoszoną przez ministerstwo inwestycji i rozwoju. Jego zdaniem, to krok w dobrym kierunku, który następuje jednak zbyt późno. Prezydent Warszawy szacuje, że sprawa dotyczy nawet pół miliona nieruchomości w stolicy.

Nowe regulacje 

Według ustawy o przekształceniu tak zwaną opłatę przekształceniową należy uiścić do końca lutego przyszłego roku. Z kolei ustawa o gospodarce nieruchomościami nakazuje uregulowanie opłaty za użytkowanie wieczyste do końca marca tego roku. Zarówno samorządy jak i resort radzą uiścić opłatę za użytkowanie tak, jak do tej pory. Później ma być ona zaliczona na poczet tak zwanej opłaty przekształceniowej.

Więcej o: