Ekonomista: jeśli pojawi się duże spowolnienie, wyobrażam sobie np. podatek katastralny

Jeśli gospodarka silnie spowolni, PiS może zacząć szukać pieniędzy na realizację obietnic wprowadzając nowe podatki - uważa ekonomista Marek Zuber. Jego zdaniem, mógłby to być na przykład podatek katastralny, od nieruchomości, ale zapewne tak skonstruowany, żeby nie dotknął wszystkich, a szczególnie wyborców Prawa i Sprawiedliwości.

PiS realizuje już kosztowne obietnice wyborcze, a niedawno dorzucił do nich nowe pomysły. Skąd wziąć na nie pieniądze, skoro nawet premier Mateusz Morawiecki przyznaje, że poziom deficytu finansów publicznych zbliży się do niebezpiecznej granicy 3 proc. PKB?

Nowe podatki na sfinansowanie obietnic PiS?

Według Marka Zubera, jeśli polska gospodarka zwolni nieznacznie, a potem na świecie znów nastąpi odbicie, to większego problemu nie będzie. Kłopoty mogą pojawić się w przypadku poważniejszego spowolnienia. Ekonomista uważa, że rząd prawdopodobnie nie będzie chciał pójść na "kurs kolizyjny" z UE, zadłużać się dalej i ryzykować wprowadzenie tzw. procedury nadmiernego deficytu (KE nakłada ją na państwa członkowskie, kiedy dziura w sektorze finansów publicznych przekracza poziom 3 proc. PKB). Raczej może zdecydować się szukać pieniędzy na realizację obietnic poprzez wprowadzanie nowych podatków i parapodatków.

Czytaj też: Morawiecki: "Budżet nie jest z gumy, deficyt wzrośnie". Pokazuje wykres z czasów rządów PO

- Ja sobie wyobrażam na przykład, ze wymyśli się podatek katastralny, czyli od podatek nieruchomości. Ale żeby wszystkich on nie dotknął, a naszych wyborców w szczególności, no to nałożymy go na nieruchomości o wartości powyżej 0,5 mln albo 1 mln zł - mówił Marek Zuber.

Jak wytłumaczyć szukanie pieniędzy na "piątkę Kaczyńskiego" za pomocą dzbanka i dwóch szklanek? Czy Polska może podążyć drogą Grecji? Zobacz całą rozmowę:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (263)
Ekonomista: jeśli pojawi się duże spowolnienie, wyobrażam sobie np. podatek katastralny
Zaloguj się
 • burn74

  Oceniono 52 razy 34

  Nie zagłosujesz przeciwko PiS ? To PiS cię dopadnie... Ruszcie cztery litery na wybory !

 • krynolinka

  Oceniono 45 razy 29

  Jeśli powyżej pół miliona to może w końcu kler zacznie coś bulić do wspólnej kasy!

 • maaac

  Oceniono 48 razy 20

  Podatek katastralny to podatek w swojej idei komuszy. Bo nie od dochodów a od własności. Ma jeden kułak majątek to mu zabrać - podatkiem katastralnym na raty.
  Zaletą tego podatku będzie uciekanie kogo się da od własności w Polsce. Bo po co coś kupować, coś czy budować skoro już RAZ opodatkowane pieniądze gdy je zarobiłeś, DRUGI raz gdy kupowałeś (nieruchomość lub materiały i usługi na budowie), będą opodatkowane TRZECI raz za to że masz kupioną nieruchomość i to "TRZECI" będzie rok po roku aż komuchów od władzy nie oderwą.

  PS.
  To że występują pewne objawy komuszego myślenia w niekomuszych krajach nie robi z tych rozwiązań nie komuszych. One są dalej komusze tyle że nie ma już na świecie prawdziwie kapitalistycznych krajów. Niektóre komusze rozwiąznia są dobre bo coś załatwiają - tu okradanie bogatych na rzecz biednych i zachęcanie ludzi do inwestowania poza ojczyzną lub trwonienia zarobionych pieniędzy.

 • justsaying

  Oceniono 25 razy 19

  Rzady PiS skoncza sie tak szybko jak skoncza sie pieniadze i nastapi recesja. PiS wygra nadchodzace wybory ale to beda ostatnie wygrane wybory. Koniunktura ma sie do tego ze wiecznie nie trwa. Kiedy ludziom zacznie byc coraz gorzej pojda glosowac za partia ktora obieca im wyjscie z kryzysu. Puki daja ludzie biora. Tego nie zmienimy niestety.

 • adam.gr

  Oceniono 18 razy 16

  u nas politycy niezależnie od maści (koloru dla niezorientowanych) są jak wykoślawiony robin hood : zabrać pracującym by dać ku...m bez podatkowym, zabrać oszczędzającym aby dać pijakom ( bo przecież żadnego majątku nie mają) bo przepili, zabrać pacjentom bo lekarze mają mało, podnieść cenę paliwa - niech potulnie kierowcy płacą!, dać prawnikom bo to kasta bramińska ( a gdzie czerwone kropki? - boją się , że będzię łatwiej trafić?), dołożyć bzdur w szkole niech uczniowie nie uczą się matematyki - bo jak będą umieć myśleć to rozpieprzą ten chory komuszo-styropianowy układ!!!!

 • calmy

  Oceniono 22 razy 16

  My wam damy w prezencie to co wam zabierzemy, a jak nie starczy, to pożyczymy, a wy potem oddacie.
  Genialny w swojej prostocie pomysł na rządzenie głupim społeczeństwem. Uwzględnia wszystko z wyjątkiem gniewu ludu, który potrafi być nieobliczalny, gdy się zorientuje, że jest przez dawców prezentów brutalnie okradany.

 • teneas

  Oceniono 24 razy 16

  Wychodzi na to, że pod rządami PiSu nie opłaca się pracować i cokolwiek posiadać.

 • an1005

  Oceniono 27 razy 13

  Ciekawa byłam kiedy padnie oficjalnie o katastrze. Tak, tak uwłaszczenie nie po to by było suwerenowi dobrze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX