"700 plus" dla przedsiębiorców, którzy wymienią kasę fiskalną na kasę online. Mają pomóc zwalczyć szarą strefę

W tym roku do użytku wprowadzone zostaną kasy fiskalne online. Pozwolą na bieżąco śledzić wszystkie transakcje w danym punkcie sprzedaży.
Zobacz wideo

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów w tym roku do użycia wprowadzone zostają kasy fiskalne online. Pod koniec marca Senat przyjął ustawę w tej sprawie bez żadnych poprawek.Nowe kasy będą wymagały nie tylko wydruku paragonu, ale także przesłania danych z paragonu do Centralnego Repozytorium Kas MF - informuje resort finansów. 

700 zł zwrotu

Z projektu ustawy wynika, że przedsiębiorcy, którzy są objęci obowiązkiem instalacji kas fiskalnych online otrzymają zwrot w wysokości 700 zł. Pieniędzy nie otrzymają te przedsiębiorstwa, które nie są zobligowane do wymiany urządzeń, a zrobią to z własnej woli. 

Zwrot będzie miał postać ulgi. Wynosi ona 90 proc. ceny zakupu (bez podatku), kwota 700 zł jest kwotą maksymalną. Kwestię reguluje ustawa o podatku od towarów i usług

Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.

Ciągły nadzór nad sprzedażą

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy nowe rozwiązania pozwolą na ciągłe, zautomatyzowane i bezpośrednie przesyłanie informacji z kas. Zgromadzone dane służyć będą dla celów analitycznych i kontrolnych.

System kontroli przekazywania danych dotyczących obrotu i kwot podatku należnego ewidencjonowanego za pomocą kas rejestrujących stanowi jedno z kluczowych narzędzi do walki z tzw. szarą strefą, co przyczynia się do wzmocnienia uczciwej konkurencji wśród przedsiębiorców.

- czytamy w uzasadnieniu do projektu. 

Co gdy internetu nie ma?

Projekt ustawy przewiduje też sytuacje, w których przedsiębiorca nie będzie miał dostępu do internetu. Podatnik byłby w takiej sytuacji zobowiązany do uzyskania zgody od naczelnika urzędu skarbowego na przesyłanie informacji w odstępach czasowych. Byłoby to możliwe tylko wtedy, kiedy dostęp do internetu byłby z przyczyn niezależnych od podatnika. 

Walka z szarą strefą

Ministerstwo Finansów tłumaczy, że podczas kontroli zaobserwowano proceder polegający na tym, że w przypadku gdy klient nie zabierze paragonu dokumentującego sprzedaż, sprzedający wystawiają do takich paragonów tzw. "puste faktury" umożliwiając nieuczciwym przedsiębiorcom odliczenie VAT. Nadużycia są szczególnie częste w handlu paliwami i materiałami budowlanymi. 

Tradycyjne kasy fiskalne wyjdą z użycia w ciągu kilku najbliższych lat. W Polsce zarejestrowanych jest 2,1 mln kas. 1,6 mln pozostaje aktywnych, rocznie przybywa ich 150 tys. 
rocznie)

Zobacz wideo

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Polsce osoby ze spektrum zaburzeń autyzmu wspiera Fundacja JiM. Dzisiaj wspólnie z AXN zachęcamy do wspierania zbiórki fundacji na rzecz pomocy osobom ze spektrum autyzmu oraz budowanie świadomości i tolerancji wśród Polaków. Ty też możesz pomóc, szczegóły znajdziesz tutaj.