Najbogatszy człowiek świata się rozwodzi. Jeff Bezos odda żonie część akcji firmy Amazon

Najbogatszy człowiek świata się rozwodzi. Utrzyma jednak pierwszą pozycję w rankingu miliarderów, a do tego jego - już niedługo była - żona stanie się czwartą najbogatszą kobietą na świecie. Rozstanie jest pokojowe, co dla inwestorów jest ważne, bo chodzi o wielką giełdową spółkę.
Zobacz wideo

To będzie wielomiliardowy rozwód, ale nie jest to nic dziwnego, bo chodzi o najbogatszego człowieka na świecie. Jeff Bezos porozumiał się z - niedługo już byłą - żoną w sprawie finansowych warunków rozstania. O samym rozwodzie informował na początku roku. Teraz wiadomo, że MacKenzie Bezos dostanie 25 proc. akcji firmy Amazon, które do tej pory para wspólnie posiadała. Ich wartość to około 35 miliardów dolarów.

Czytaj też: Saudyjczycy mieli włamać się do iPhone'a Jeffa Bezosa. Wiemy, jak mogli tego dokonać

Jeff Bezos odda część akcji firmy Amazon żonie

To, że ludzie się rozwodzą, nawet ci najbogatsi, dla giełdy nie ma większego znaczenia. Chyba, że chodzi o notowaną spółkę, a stawką są udziały w niej. W tym przypadku wielkich zmian nie będzie. MacKenzie zostanie właścicielką 4 proc. ogółu akcji Amazona i stanie się trzecim największym akcjonariuszem. Na pierwszym miejscu pozostanie Jeff, z około 12 proc. udziałów. Ale żona zostawiła też Jeffowi prawo głosu dotyczące jej akcji Amazona.

Ciekawe jest też to, że jeśli MacKenzie zdecyduje się te akcje sprzedać, to kupujący będzie musiał porozumieć się z Jeffem i też udzielić mu prawa głosu do tych udziałów. Tak podaje CNN powołując się na pismo, jakie wysłał Amazon do amerykańskiego nadzoru giełdowego.

Państwo Bezos rozwodzą się w bardzo pokojowy sposób, więc pozostali udziałowcy tej gigantycznej firmy handlowej nie powinni czuć się zaniepokojeni.

Do tego MacKenzie Bezos zrzekła się udziałów w pozostałych dwóch firmach miliardera - Washington Post (wydawca jednego z największych amerykańskich dzienników) oraz Blue Origin (firma z branży kosmicznej, rywalizująca często ze SpaceX Elona Muska). Oboje zapewniają, że rozstają się w przyjaznych stosunkach, czyli można podejrzewać, że dalszej walki o udziały w giełdowych spółkach nie będzie.

Jeff Bezos jest najbogatszym człowiekiem na świecie i pozostanie nim także po rozwodzie, mimo oddania żonie ponad 35 mld dolarów. Jego majątek obecnie szacowany jest przez portal Bloomberg na 114 mld dolarów. Drugi na liście Bill Gates ma 102 mld dolarów, a trzeci - Bernard Arnault z koncernu LVMH - 89 mld dolarów.

Z kolei MacKenzie stanie się według Bloomberga czwartą najbogatszą kobietą na świecie, za Francoise Bettencourt Meyers (jest głównym udziałowcem koncernu L'Oréal), Alice Walton (ma akcje koncernu Wallmart, jest córką jego założyciela) i Jacqueline Mars (dziedziczka fortuny rodziny Marsów, założycieli firmy o tej nazwie).

Zobacz wideo
Więcej o: