"500+" dla pracujących? Jacek Rostowski: PO może lepiej zaadresować pieniądze

Jacek Rostowski, gość Gazeta.pl, skrytykował rozdawnictwo PiS, wyliczył koszty reformy edukacji oraz podał prawdziwy, jego zdaniem, koszt obietnic rządu. Ma wynieść znacznie więcej niż 40-50 mld zł, o których mówią ekonomiści.
Zobacz wideo

Gościem Łukasza Kijka w porannej rozmowie Gazeta.pl był Jacek Rostowski, były minister finansów w rządzie PO-PSL. Wśród wielu poruszonych kwestii na szczególną uwagę zasługują te dotyczące nauczycieli i obietnic PiS, które Rostowski nazywa "rozdawnictwem".

Kosztowna reforma minister Zalewskiej 

Rostowski zwrócił uwagę na koszty reformy edukacji związane m.in. z likwidacją gimnazjów

Reforma edukacji kosztuje samorządy już niemal tyle, ile kosztowałyby podwyżki. Władze lokalne już wydały na edukację o pięć miliardów złotych więcej, niż wydawały wcześniej

- oświadczył były minister finansów. 

Stwierdził też, że podwyżki dla nauczycieli nie powinny być traktowane jako koszt, a jako inwestycja. Zdaniem Rostowskiego tylko dzięki edukacji da się stworzyć "dostatecznie silną gospodarkę krajową". 

"500+" dla pracujących?

Polityk Platformy Obywatelskiej powtórzył stanowisko partii, które w rozmowie z Gazeta.pl przedstawił Dariusz Rosati. Programy takie jak "500+" nie mają być zlikwidowane, ale "lepiej adresowane". 

My uważaliśmy, że zabieg PiSu, by "500+" dać na drugie i kolejne dziecko, to faworyzowanie ich elektoratu kosztem naszego. Uważaliśmy, że to jest po prostu niesprawiedliwe, bo każde dziecko jest równe.

- stwierdził Rostowski.

Nie będziemy cofali tego, co PiS obiecał, może lepiej zaadresujemy na przykład "500+". Do ludzi, którzy pracują albo szukają pracy.

- dodał.

Czytaj też: Jarosław Kaczyński obiecał 500 zł na krowę. Zapłacić ma UE. Najwcześniej w 2021 roku

Minister Rostowski odniósł się też do przedstawionych w ostatnim czasie obietnic PiS. Stwierdził, że ich koszt może wynieść nawet 70 miliardów złotych. 

Zobacz wideo
Więcej o: