UE wypowiada totalną wojnę plastikowi. 10 zakazanych produktów, których wkrótce nie kupisz

Unia Europejska chce zakazać dziesięciu plastikowych produktów, które są największym obciążeniem dla środowiska naturalnego. Mieszkańcy UE będą musieli jeszcze skrupulatniej segregować śmieci. Możliwe jest też wprowadzenie kaucji za plastikowe butelki.
Zobacz wideo

Unia Europejska chce zakazać sprzedaży dziesięciu plastikowych produktów, które są najbardziej uciążliwymi odpadami dla środowiska naturalnego. Jak informuje firma badawcza PwC, kluczem do zakwalifikowania danego produktu ma być częstotliwość znajdowania go na europejskich plażach.

10 produktów, których wkrótce nie kupisz

Od 2021 roku będzie obowiązywał zakaz sprzedaży niektórych plastikowych produktów jednorazowych. Wśród nich: plastikowe sztućce (noże, łyżki, widelce), słomki, mieszadełka, patyczki do balonów, patyczki higieniczne. Unia chce też zakazać styropianowych kubeczków. 

Kolejne zmiany będą wprowadzone do roku 2025. Wieczka i zatyczki wykonane z tworzywa będą musiały być trwale przymocowane do opakowania. 

Więcej recyklingu

Unia chce też skłonić producentów do większego wykorzystywania materiałów pochodzących z recyklingu. W 2025 roku plastikowe butelki będą musiały wykorzystywać 25 proc. takiego materiału, pięć lat później 30 proc. 

Czytaj też: W 2019 roku opłata za brak segregacji śmieci cztery razy wyższa. Aż sześć pojemników

Mieszkańcy Europy będą też musieli znacznie skrupulatniej podchodzić do recyklingu plastikowych śmieci. Do roku 2025 poziom ich odzyskiwania ma wynieść 77 proc., a do 2029 aż 90 proc. 

Nadchodzi pakiet śmieciowy

Unia Europejska nie po raz pierwszy podejmuje działania, które mają zwiększyć ochronę środowiska naturalnego. W maju zeszłego roku przyjęto "pakiet odpadowy". To zespół sześciu dyrektyw, które regulują kwestię zarządzania odpadami. Zakłada on, że do 2035 r. ilość składowanych odpadów komunalnych musi zostać zredukowana do 10 proc. całkowitej ilości wytwarzanych odpadów komunalnych.

Według oficjalnych danych odpady komunalne poddane recyklingowi stanowiły blisko 28 proc. ogólnej masy odpadów komunalnych wytworzonych w 2016 r. Pakiet odpadowy musi zostać wdrożony w ciągu 2 lat od jego wejścia w życie, to jest do 5 lipca 2020 r.

Kaucje za plastikowe butelki w Polsce?

Zmiany przepisów mogą wymóc na polskich władzach konieczność wprowadzenia kaucji za butelki plastikowe. Możliwe też, że producenci szczególnie uciążliwych opakowań i odpadów - na przykład na kanapki, napoje, chusteczki higieniczne - zostaną obciążeni dodatkową opłatą. 

- Wyroby z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku typu podpaski higieniczne, tampony, chusteczki nawilżone czy balony trzeba będzie opatrzeć widocznym, wyraźnie czytelnym i nieusuwalnym oznaczeniem zawierającym odpowiednie informacje dla konsumenta dotyczące unieszkodliwiania produktów stanowiących odpady lub niewskazanych metod unieszkodliwiania takich produktów albo negatywnych skutków zaśmiecania środowiska, albo informacje dotyczące obecności tworzyw sztucznych w produkcie - informuje PwC. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (309)
Unia wypowiada totalną wojnę plastikowi. 10 zakazanych produktów, których wkrótce nie kupisz
Zaloguj się
 • ps11111ps

  Oceniono 96 razy 76

  Proponuje również zakaz malowania wszystkiego co sie da. wystarczy Szary papier z drobnym nadrukiem "cukier", mąka", "kasza" jak za komuny, a nie krzykliwe lakierowane, powlekane plastikowo/papierowo/aluminiowe ciężko sortowalne torebki, Dziwie sie ze te wszystkie lidle, biedronki itp nie wpadły na pomysl serii produktow z ekotorebkach z minimum farby. Ludzie by to kupili

 • minkat

  Oceniono 73 razy 65

  wyobrazacie sobie ile mniej smiecia by sie po Polace walalo, gdyby na butelki i baniaki z woda byla kaucja? cos cudownego. panowie, ktorzy z takim zapalem zbieraja zlom wyczysciliby kraj w tydzien.

 • nord-ost

  Oceniono 47 razy 43

  I jeszcze te pieprzone blistry o wielkości 20x 10 cm w które zapakowany jest produkt o wymiarach 5x1,5 cm.

 • iwanme

  Oceniono 40 razy 36

  W tym samym czasie w markecie każda cukinia i ogórek pakowane w oddzielną folię... Plaster sera przełożony plastikową folią i inne podobne idiotyzmy.

  Działania typowo pozorowane.

 • ps11111ps

  Oceniono 34 razy 32

  Ja nie rozumiem, dlaczego nikt jeszcze nie wpadł na pomysł, żeby patyczki do uszu robić na drewnianych patyczkach. Firmy zapałkarskie mają do perfekcji opanowaną produkcję patyczków., więc firmy kosmetyczne mogą wejść z nimi w kooperacje, jeśli technologicznie nie dadzą rady owinąć watką zapałki
  Za komuny nie było patyczków i standardem było nawijanie watki na zapałkę celem wyczyszczenia uszu. To naprawde nie jest jakas kosmiczna technologia, a pomogłaby się odbić cienko przędącej branży zapałkarskiej

 • pan.szklanka

  Oceniono 41 razy 29

  No to tylko czekać Dudy, jak w ramach suwerenności ze stuwatową żarówką w klapie i patyczkami higienicznymi w uszach siorbie przez słomkę ze styropianowego kubka.

 • twojeprawda

  Oceniono 28 razy 28

  A kiedy walka o to, aby sprzęt wszelkiej maści pracował dłużej niż 24miesiące? Jak ekologia to ekologia

 • iimpala

  Oceniono 23 razy 23

  jestem stara (chyba...). Bo dobrze pamietam PRL.
  Mleko sprzedawano w szklanych butelkach (tylko!), smietane także. Laciało się z buteleczka (na wymianę) do sklepu. Oczywiscie nie trzeba było, tyle, że za szklaną butelke placiło się dodatkowo, kaucję.
  I nawet jakos w dużym mieście udawało się zorganizowac dostawy mleka pod drzwi!
  Nie było pierdyliona reklamowek do wszystkiego! jak teraz- kupujesz sznurowadło, bach! reklamoweczka.
  Artykuły spożywcze, wędliny, sery itd, pakowało się przy wadze w papier a nie "reklamóweczkę". I wlaciwie nie było wtedy paczkowanych wędlin czy serów, wszystko na wagę. A jeśli paczkowane, np sery białe, to w papier.
  Nie było tysiąca soczkow w kartonach - były w butelkach szklanych, jeśli już. A wodę pijało się z syfonu.
  Wszyscy zawsze mieli jakąś "siateczkę" w torbie, teczce - przede wszystkim kobiety
  Po 1990 roku zauważyłam, że po jednym dniu mam zapełniony kosz na smieci, po brzegi. Kiedys w koszu były niemal wyłącznie odpadki organiczne. Kosze były małe i wystarczały.
  Potem w koszach to głównie opakowania, po wszystkim! A kosz zmieniłam na 2-3 razy wiekszy. Oczywiscie w koszu jest plastikowy worek na smieci. Kiedyś wykladałam mały kosz gazetami.
  Zdecydowanie toniemy w śmieciach, teraz

 • cedar_wood

  Oceniono 23 razy 23

  A ja uważam, że w pierwszej kolejności powinna być wywarta presja na producentów żywności czy kosmetyków w kwestii ich pakowania!! Przykład 1 - Biedronka -u mnie w sklepie kazdy jeden por czy kapusta pekińska w rękawie z celofanu. Tak, KAŻDY jeden por z osobna!! To już nie można pora do skrzynki włożyć?? Przykład 2 - zestaw prezentowy z Rossmanna na święta: krem + mały balsam w tubce. Krem w słoiczki i pudełku kartonowym, oba włożone w plastikowa wytłoczkę, następnie w kartonowe pudełko z obrazkami, a następnie... całość zafoliowana. Po rozpakowaniu w domu - dwa małe kremy i pół wiadra odpadów! To jest miejsce generowania zbędnego plastiku, a nie jakies tam słomki...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX