Elon Musk szydzi z Jeffa Bezosa. Walka miliarderów o przewagę w kosmosie się rozkręca

Elon Musk komentuje rywala na Twitterze w swoim stylu: złośliwie i niespecjalnie nobliwie. To kolejna odsłona rywalizacji miliarderów w ścisłej czołówce prestiżowej branży kosmicznej. I wygląda na to, że pieniądze niekoniecznie są w tym przypadku kluczowe.
Zobacz wideo

Elon Musk przyzwyczaił już chyba do swoich występów w mediach społecznościowych. Przez jeden z wpisów na Twitterze miał nawet problemy z amerykańskim nadzorem giełdowym. Tym razem postanowił skomentować plany swojego głównego "kosmicznego" rywala - Jeffa Bezosa, właściciela firm Amazon i Blue Origin, a przy okazji także najbogatszego człowieka na świecie (mimo niedawno ogłoszonego rozwodu). Według rankingu miliarderów Bloomberga, majątek Bezosa to 115 miliardów dolarów. Musk ma 22,6 mld dolarów i aktualnie znajduje się na 36. miejscu zestawienia.

Elon Musk komentuje plany Jeffa Bezosa

Pod twitterowym postem MIT Technology Reviwew o planach Bezosa dotyczących wysłania na orbitę wielkiej konstelacji satelitów, Musk oznaczył Jeffa Bezosa i napisał słowo "copy" (kopiować) z dołączoną emotikonką kota (ang. cat). Po angielsku "copycat" oznacza m.in. "naśladowcę", ale w bardziej negatywnym znaczeniu, niż w języku polskim.

O co chodziło Muskowi? Artykuł MIT dotyczy wysłania w przestrzeń około małych 3000 satelitów, które miałyby zapewnić internet w miejscach, w których nie ma w tym momencie do niego dostępu. Plan nazywa się Projekt Kuiper i zakłada, że satelity umieszczone na trzech różnych wysokościach dadzą dostęp do internetu dla ponad 95 proc. populacji. Projektem zawiaduje Amazon.

Tymczasem Elon Musk rzeczywiście ma bardzo podobny pomysł, który ogłosił kilka lat temu. Jego sieć satelitów - Starlink - wydaje się być nieco bliższa realizacji. W ubiegłym roku SpaceX wyniósł na orbitę dwa satelity testowe. W tym roku w kosmos ma trafić pierwsza tura tych docelowych. Łącznie ma być ich blisko 12 tysięcy.

Smaczku tej historii dodaje fakt, że według CNBC, Amazon do swojego projektu zatrudnił Rajeeva Badyala, jednego z dyrektorów w SpaceX, którego Musk wcześniej zwolnił.

Starcie na rakiety

Satelity to nie jedyne pole rywalizacji miliarderów. Obaj mają firmy, które latają/chcą latać dalej w kosmos. Rakiety SpaceX Elona Muska już dostarczają zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS - International Space Station) w ramach kontraktu dla NASA. Dalsze plany zakładają załogowe loty w kosmos. Nie tylko po to, by amerykańscy astronauci nie musieli latać na ISS za pomocą Rosjan, celem Muska jest Mars.

Blue Origin Bezosa także testuje swoje rakiety wielokrotnego użytku (trzeba przyznać, że tutaj Musk także był pierwszy, jego pomysł sprawił, że loty w kosmos stały się znacznie tańsze). Najpierw chce wykorzystać je do kosmicznej turystyki. W tym segmencie zaistnieć chce także inny miliarder, właściciel Virgin Galactic Richard Branson.

Kosmiczny wyścig

Trudno powiedzieć, by między Muskiem a Bezosem rozgrywała się brutalna walka, to raczej przyjazna, choć czasem uszczypliwa, rywalizacja. I to dobrze, bo skoro sektor kosmiczny na Zachodzie został przejęty przez firmy prywatne, to taka rywalizacja, która nie dotyczy jedynie uznania pierwszeństwa, ale wiąże się też z intratnymi kontraktami od amerykańskiego rządu, może tylko pomóc.Jeśli do tego dołożymy wyrywające się do podboju kosmosu Chiny czy Indie, to jest szansa, że ludzkości naprawdę uda się na poważnie zagościć także poza Ziemią.

Zobacz wideo
Więcej o: