Pierwsze "trzynastki" dla emerytów mają być skierowane do wypłaty jeszcze w kwietniu

Emerytura Plus, czyli dodatkowa "trzynasta" wypłata świadczenia w wysokości 1100 zł brutto, trafi do części emerytów na początku maja. Minister Elżbieta Rafalska mówi, że pierwsze środki zostaną skierowane ostatniego dnia obecnego miesiąca.
Zobacz wideo

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że pierwsze wypłaty z programu Emerytury Plus zostaną skierowane do emerytów i rencistów prawdopodobnie 30 kwietnia. W czwartek ustawę rozpatrzy Senat. "Myślę, że ten projekt nie wróci już do Sejmu" - powiedziała minister.

Czytaj też: Sejm za "trzynastkami" dla emerytów i rencistów. Opozycja też była na "tak"

Rafalska: "trzynasta" emerytura zgodnie z terminami

Elżbieta Rafalska, która była gościem Sygnałów Dnia, zapewniła, że terminy wypłat Emerytury Plus będą tożsame z terminami comiesięcznych świadczeń, które otrzymują emeryci i renciści. "5, 10, 16, 20 maja. Takie są dokładne terminy i one zostały zachowane. Nie ma żadnych odrębnych dodatkowych terminów na wypłaty tego dodatkowego świadczenia" - wyjaśniła minister. W czerwcu środki w ramach Emerytury Plus otrzyma niemal stutysięczna grupa, która w tym miesiącu otrzymuje świadczenia i zasiłki przedemerytalne.

Minister Elżbieta Rafalska podkreśliła, że aby otrzymać świadczenie nie będą potrzebne żadne dodatkowe wnioski. "Te wszystkie osoby, które mają tytuł ubezpieczeniowy, dodatkowo również osoby, które mają wydane decyzje w sprawie tzw. Emerytury Matczynej, w tym również osoby, które mają niższe świadczenie niż minimalna emerytura, otrzymają te jednorazowe świadczenie z automatu, bez wniosku" - wyjaśniła.
Emerytura Plus przewiduje wypłatę wszystkim emerytom i rencistom jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 1100 złotych brutto. Oznacza to, że dostaną oni do ręki 888 złotych i 25 groszy.

"Trzynasta" emerytura to jedna z nowych obietnic PiS, tzw. "Piątki Kaczyńskiego", zaprezentowanych przez rządzącą partię w lutym tego roku. Ich łączny koszt ma sięgnąć około 2 proc. PKB czyli ok. 40 mld zł rocznie.

Zobacz także: Pięć milionów na reklamę "Piątki Kaczyńskiego". Tak drogo jeszcze nie było

Więcej o: