Szef Alibaby: Praca 12 godzin dziennie sześć dni w tygodniu to błogosławieństwo

- Zdolność do pracy w systemie 996 to olbrzymie błogosławieństwo. Jeśli nie możesz tego robić, gdy jesteś młody, to kiedy będziesz mógł - pisze Jack Ma, właściciel Alibaba Group. System 996 to popularny w Chinach m.in. w spółkach technologicznych system pracy od 9 rano do 9 wieczorem, przez sześć dni w tygodniu.
Zobacz wideo

Choć kultura pracy w systemie 996 jest w chińskich spółkach "techowych" wciąż mocno zakorzeniona, w ostatnich tygodniach coś zaczyna się zmieniać. Pojawia się coraz więcej głosów niezadowolenia, w popularnym serwisie zrzeszającym programistów Github ruszyła akcja "996.ICU", w którym m.in. gromadzone są skargi na taki styl pracy. "ICU" w nazwie inicjatywy odnosi się do "Intensive Cure Unit", czyli oddziału intensywnej terapii - gdzie można trafić przy długotrwałej pracy w systemie 996. Pojawiają się też m.in. głosy, że praca w takim systemie jest niezgodna z chińskim prawem regulującym godziny pracy i nadgodziny. 

Przyczynkiem do inicjatywy nie jest tylko chęć utrzymania przez Chińczyków lepszej równowagi między pracą zawodową a życiem osobistym. Chińska gospodarka rozwija się najwolniej od 30 lat, co sprawia, że wiele firm technologicznych redukuje zatrudnienie czy obcina premie. To rodzi bunt wśród pracowników.

Akcja "996.ICU" stała się w Chinach wręcz viralowa, a jednym z głównych "oskarżanych" pracodawców jest Alibaba Group, holding, do którego należy m.in. platforma sprzedażowa AliExpress. Jack Ma, właściciel Alibaby, na wewnętrznym spotkaniu firmowym miał wygłosić przemowę, w której m.in. stwierdził, że "bycie zdolnym do pracy w systemie 996 jest ogromnym błogosławieństwem". Transkrypcja przemowy zostałą opublikowana na na portalu WeChat.

Jeśli nie pracujesz 996, gdy jesteś młody, kiedy będziesz tak pracował? Jeśli nie pracujesz 996, jesteś dumny? W tym świetle każdy chce odnieść sukces, każdy chce lepszego życia, wszyscy chcemy być szanowani. Pytam każdego - jeśli nie musicie pracować ciężko, jak chcecie osiągnąć upragniony sukces?

- mówił Jack Ma.

Jeśli dołączysz do Alibaby, powinieneś przygotować się do pracy przez 12 godzin dziennie. W przeciwnym razie po co w ogóle przychodzisz do firmy? Nie potrzebujemy tych, którzy wygodnie pracują 8 godzin

- pytał Jack Ma, przekonując, że to właśnie system 996 pozwolić Alibabie znaleźć się w miejscu, w którym jest obecnie. Apelował, by pracownik poświęcili się etosowi pracy. 

Zobacz wideo
Więcej o: