Belgia wycofuje drobne monety, zaokrągla ceny

Belgia wycofuje drobne monety, zaokrągla ceny. Od grudnia sprzedawcy będą obowiązkowo uśredniać kwoty do 5 centów przy płatności gotówką. To kolejny kraj, który decyduje się na rezygnację z groszy. Także w Polsce, zdaniem ekspertów, należałoby to rozważyć.
Zobacz wideo

Belgijski rząd podjął decyzję w sprawie zaokrąglania cen już w ubiegłym roku, ale teraz parlament przyjął odpowiednie przepisy.

Władze w Brukseli zapewniają, że nie doprowadzi to do podwyżki cen i że zyski i straty dla konsumentów będą zrównoważone. W przypadku kwot kończących się na jednym eurocencie, bądź dwóch, będą one zaniżane do zera. Te kończące się na trzech i czterech eurocentach wzrosną do 5.

Według belgijskiej prasy podobne rozwiązania istnieją już w Holandii. W ten sposób, w miarę upływu czasu jedno- i dwucentówki znikną z obiegu. Nowe zasady nie będą obowiązkowe przy płatności kartą i przy przelewach w internecie.

Więcej o:
Komentarze (138)
Belgia wycofuje drobne monety, zaokrągla ceny
Zaloguj się
 • klassa

  Oceniono 38 razy 30

  Należy rozważyć druk nominału 99 groszy , bo nic nie wskazuje na to, by kuglarze od cen i reklam zaprzestali temu idiotycznemu obyczajowi ( który jak większość idiotyzmów przyszedł z USA)

 • jaskitm

  Oceniono 29 razy 21

  No i slusznie Po jaki juch tluc te groszowki? Mysle, ze ceny typu 19.99 czy 99.99 juz sie wszystkim opatrzyly

 • bazbaz73

  Oceniono 13 razy 9

  Nie zaokrąglą cen tylko płatności! Ceny pozostaną takie jak były, sumować się będą tak jak były, tylko przy płatności ta zostanie zaokrąglona do 5 eurocentów. Tak samo działa to w Czechach. Na przykład - kupując 2 produkty po 9,99 płatność 19,98 zostanie zaokrąglona do 20 EUR. Przy zakupie tych samych produktów ale w ilości 4 zapłacisz 39,95 (płatność 39,96 zaokrąglona do 5 eurocentów).

 • zenonczyk

  Oceniono 14 razy 8

  Byłem we Włoszech, na Słowacji wiele razy na pytanie czy chcieliby wrócić do swoich poprzednich ( narodowych ) walut powiedzieli żebym się w głowe postukał. O żadnym takim powrocie nie ma mowy. Mają po prostu silny, stabilny pieniądz a nie jakieś " śmieciowate " liry czy coś podobnego , której wartości na dłuższą metę nie można było przewidzieć. Grecy na możliwość ( pomimo kryzysu) powrotu do drachmy podnieśli zbiorowy protest sprzeciwu.. Dla mnie Euro że względu na częste podróże do krajów zachodnich ( ostatnio Madryt ) jest "wspaniałym " pieniądzem. Gdyby była jego możliwość wprowadzenia próbnie na rok w Polsce to wydaje mi się że po tym okresie mało kto tęsknił by za złotówką ( może kantory ).

 • jan.go

  Oceniono 16 razy 8

  No cóż groszówki sa potrzebne do marketingu i reklamy Próbowano już z pięć lat temu dogadać się z kupcami Lobbing był silniejszy Państwo na tym traci bo musi dopłacać do tych monet

 • czeski_honza

  Oceniono 7 razy 7

  Jestem za! Nieraz nabity portfel, a wartość "żółtych pieniążków" żadna. Najmniejszą powinno być 10 groszy.

 • ja.szela

  Oceniono 13 razy 7

  Ceny typu 0.99 nie znikną. Zaokrąglona zostanie tylko końcowa kwota na rachunku, jak ktoś kupi pięć jogurtów 0,99 to zapłaci dokładnie 4,95.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX