Zakaz handlu irytuje Polaków. Najwięcej osób chciałoby robić zakupy w każdą niedzielę

Według sondażu Instytutu Pollster większość Polaków nie chce restrykcyjnego zakazu handlu w niedziele. Najwięcej ankietowanych zakupy robiłoby cały tydzień.
Zobacz wideo

Zakaz handlu w niedziele nie podoba się Polakom - wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Instytut Pollster na zlecenie "Super Expressu". Najwięcej ankietowanych, bo 36 proc., stwierdziło, że zakupy chce robić we wszystkie niedziele. 21 proc. badanych uważa, że handlowe powinny być dwie niedziele w miesiącu. Trzy niedziele, rozwiązanie, które funkcjonuje obecne, rozsądne wydają się jedynie trzem procentom badanych.

Jednocześnie 25 proc. ankietowanych chce całkowitego zakazu handlu we wszystkie niedziele. 

Minister Emilewicz rekomenduje zakaz bez zmian

Na początku miesiąca Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało raport, w którym rekomenduje rządowi, by nie wprowadzał zmian zakresie zakazu handlu. Resort, którym kieruje Jadwiga Emilewicz, stwierdza, że zakaz nie doprowadził do znaczących zmian w zatrudnieniu, nie wpłynął też negatywnie na małe sklepy. Poza tym rok 2018 był rekordowy dla handlu, a większość osób zatrudnionych w sektorze zmiany przepisów popiera. 

Czytaj też: Mali i średni przedsiębiorcy chcą interwencji premiera. Chodzi o zakaz handlu. 

Opinia publiczna zakazowi mówi "nie"

Jak już pisaliśmy raport MPiT w swoim raporcie pomija kwestię badań opinii publicznej. Do tej pory większość z nich potwierdza tezę, że zakaz handlu Polakom się nie podoba. Na początku kwietnia ukazała się analiza zrealizowana na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Widoczny jest spadek liczby osób pozytywnie oceniających rozwiązania ograniczające handel we wszystkie niedziele - takie rozwiązanie poparło 32 proc. ankietowanych. W listopadzie ubiegłego roku było to 35 proc.

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Początkowo obejmował dwie niedziele w miesiącu, od stycznia tego roku sklepy muszą być zamknięte przez trzy niedziele. Od 2020 zakaz będzie całkowity, obejmie wszystkie niedziele w miesiącu (wyłączając te przed świętami).

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (267)
Zakaz handlu w niedziele znów z małym poparciem. Najwięcej ankietowanych chce kupować cały tydzień
Zaloguj się
 • dezyderymarchewka

  Oceniono 50 razy 32

  a ja chcę zakazu handlu w środy.
  No naprawdę, czy nie możecie kupić sobie jogurtu we wtorek?
  Z głodu umrzecie jak w środę zakupów nie zrobicie?

 • remo29

  Oceniono 30 razy 26

  A ja chcę godzinę policyjną. Bo po 22:00 to się siedzi w domu z rodziną, a nie łazi po ulicach. I o północy powinni wyłączać prąd, bo normalny człowiek śpi, a nie siedzi z komputerem. I pobudka o 5:30, apel pod blokiem i poranna gimnastyka, a nie leżenie kołami do góry i tycie.
  Kto wchodzi?

 • pawelekok

  Oceniono 27 razy 17

  Wczoraj spokojnie zrobiłem zakupy w dużym markecie. Niektóre rzeczy kupiłem po raz pierwszy od kilku miesięcy, bo w minimarketach ich nie ma, a w dużych marketach, kiedy mogę zrobić zakupy wieczorem po pracy tez już ich wtedy nie ma. W soboty przed wolną od handlu niedzielą przed marketem nie ma gdzie zaparkować samochodu, zresztą we wszystkie soboty w praktyce, a wieczorem też już nie ma tego co poszukiwałem.

  Panie i Panowie zwolennicy wolnych od handlu weekendów. Taka jest prawda, że nie wszystko teraz mogę sobie kupić, czego potrzebuję. Za to muszę kupować to co jest, a nie to czego chcę. Zupełnie jak za komuny. Wtedy też musiałem brać urlop żeby zrobić konkretne zakupy. Bo i za komuny byli tacy, co nie mieli kupy wolnego czasu, nie urywali się z pracy dowolnie, tylko musieli pracować. Wy macie czas, albo nie macie potrzeb, więc wam to nie przeszkadza.

 • fakduck

  Oceniono 19 razy 17

  Pokażcie Polacy swoją irytację na dojną zmianę, przy wyborach.

 • ja-sio7

  Oceniono 23 razy 17

  typowo "proPolskie" podejście, rodzinne małe sklepy upadają, a markety oblężenie w soboty, brawo idio...ci, tak się wykańcza niezależność gospodarczą kraju.... a poszli w pis-dudy

 • paseo

  Oceniono 35 razy 17

  Caly zakaz ,kolejne kretyństwo,to realizacja pomysłu Dudokacperka i wciąż nic się nei zmienilo.To osiagniecie zycia tego kretyna bez zadnejs zkoly,wiec będzie bronic do końca .A rza dsra ze starchu na sama myśl o związkowcach i wcia zpakuje w nich kolejne miliardy,byle tylko nei przybyli do Warszawy.

 • kac

  Oceniono 37 razy 15

  Dla jaśnie panujących ważne jest tylko zdanie kleru. Ciemny lud ma słuchać i w niedziele iść na mszę a nie do galerii. W tej strategii nie ma nic z przypadku, tak samo jak nie ma nic przypadkowego w tym co dzieje się w edukacji. Pachnie nieco Innym Światem Grudzińskiego. Elektorat PiS to ten cytowany już wielokrotnie "ciemny lud". Trzeba go hołubić i dbać aby rósł w siłę... KK też to oczywiście pasuje.

 • Dariusz Pietrzak Pietrzak

  Oceniono 18 razy 14

  Powinno się odbyć referendum Naród niech się wypowie a nie jakiś idiota szef solidarności złodziej Duda Prostak ma decydować za naród.Do roboty niech się weźmie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX