Zakaz handlu w niedziele nie podoba się Polakom - wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Instytut Pollster na zlecenie "Super Expressu". Najwięcej ankietowanych, bo 36 proc., stwierdziło, że zakupy chce robić we wszystkie niedziele. 21 proc. badanych uważa, że handlowe powinny być dwie niedziele w miesiącu. Trzy niedziele, rozwiązanie, które funkcjonuje obecne, rozsądne wydają się jedynie trzem procentom badanych.
Jednocześnie 25 proc. ankietowanych chce całkowitego zakazu handlu we wszystkie niedziele.
Na początku miesiąca Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało raport, w którym rekomenduje rządowi, by nie wprowadzał zmian zakresie zakazu handlu. Resort, którym kieruje Jadwiga Emilewicz, stwierdza, że zakaz nie doprowadził do znaczących zmian w zatrudnieniu, nie wpłynął też negatywnie na małe sklepy. Poza tym rok 2018 był rekordowy dla handlu, a większość osób zatrudnionych w sektorze zmiany przepisów popiera.
Czytaj też: Mali i średni przedsiębiorcy chcą interwencji premiera. Chodzi o zakaz handlu.
Opinia publiczna zakazowi mówi "nie"
Jak już pisaliśmy raport MPiT w swoim raporcie pomija kwestię badań opinii publicznej. Do tej pory większość z nich potwierdza tezę, że zakaz handlu Polakom się nie podoba. Na początku kwietnia ukazała się analiza zrealizowana na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Widoczny jest spadek liczby osób pozytywnie oceniających rozwiązania ograniczające handel we wszystkie niedziele - takie rozwiązanie poparło 32 proc. ankietowanych. W listopadzie ubiegłego roku było to 35 proc.
Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Początkowo obejmował dwie niedziele w miesiącu, od stycznia tego roku sklepy muszą być zamknięte przez trzy niedziele. Od 2020 zakaz będzie całkowity, obejmie wszystkie niedziele w miesiącu (wyłączając te przed świętami).