500 plus na pierwsze dziecko oficjalnie. Morawiecki ogłosił przyjęcie projektu. Wnioski od lipca

Premier Mateusz Morawiecki oficjalnie poinformował o przyjęciu przez rząd rozszerzenia programu "500 plus". Wiadomo, że wnioski będzie można składać od lipca tego roku. Na początku tylko w jeden sposób.
Zobacz wideo

Rząd przyjął przepisy wprowadzające świadczenie Rodzina 500 plus także na pierwsze dziecko. Wnioski o 500 złotych miesięcznie będzie można składać drogą elektroniczną od lipca.

Założenia rozszerzonego programu przedstawiono w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że program "500plus" został wprowadzony dla długofalowego rozwoju Polski.

Czytaj też: Strajk pracowników obsługujących 500 plus coraz bliżej. Rząd tnie koszty, część urzędników może stracić pracę

Polacy otrzymali już 67 mld zł

Zapewnił, że program podniesie dzietność, a w dłuższej perspektywie przyczyni się do wzrostu gospodarczego. Podkreślił, że w ramach programu 500 plus do polskich rodzin trafiło już 67 mld zł. 

Wydatki na wsparcie rodzin osiągnęły średnią OECD

Podczas konferencji poświęconej rozszerzeniu programu rząd zapewnił, że wydatki na wsparcie rodzin osiągnęły średnią OECD.

W 2015 r. łączne wydatki budżetu państwa na rzecz rodzin wyniosły 1,78 proc. Produktu Krajowego Brutto. W 2017 r. wyniosły one już 3,11 proc. PKB. Jest to wzrost o 75 proc.

- poinformowała Kancelaria Premiera. 

Zgodnie z zapowiedziami rządu, projekt przewiduje, że prawo do świadczenia Rodzina 500+ będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18. roku życia. Dotyczy to również jedynaków, bez względu na dochody rodziny.

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Wypłata na pierwsze jest możliwa po spełnieniu kryteriów dochodowych - 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Więcej o: