PKP Intercity zainstaluje liczniki prądu w lokomotywach. Ma to przynieść wymierne oszczędności

PKP Intercity zainstaluje w swoich lokomotywach liczniki mierzące realne zużycie energii elektrycznej. Przewoźnik zakłada, że w ten sposób uda mu się zaoszczędzić na opłatach. To element programu inwestycji wartego 739,5 mln zł.
Zobacz wideo

PKP Intercity może zaoszczędzić na zużyciu prądu nawet kilka procent przez zainstalowanie w lokomotywach liczników energii. Jak informuje przewoźnik na swojej stronie, m.in. do maszyn typu Dart i Flirt ma trafić docelowo 370 mierników. PKP Intercity podpisało z firmą SESTO sp. z o.o. wartą 5,8 mln zł umowę na dostawę, montaż i uruchomienie urządzeń. 

Precyzyjna informacja czyli oszczędności

Liczniki zapewnią precyzyjną informację o tym, które składy i na których trasach generują największe zużycie energii elektrycznej. To z kolei ma pomóc we wprowadzeniu kolejnych rozwiązań wpływających na większą energooszczędność jazdy.

PKP Intercity zapewnia też, że montaż liczników pozwoli na poprawę efektywności energetycznej. Otrzymane przez przewoźnika dane o faktycznym zużyciu energii pozwolą na zracjonalizowanie wykorzystywania.

Do tej pory obliczanie kosztów często odbywało się na podstawie prognozy. Nowy system ma usprawnić cały proces.

PKP "zarobi" na prądzie wytwarzanym przez pociągi

Ponadto liczniki pozwolą też ustalić, ile energii pociągi oddają do sieci - część z nich jest bowiem wyposażona w systemy wytwarzające prąd elektryczny w trakcie hamowania. 

Ekologia ma znaczenie

Montaż liczników prądu stałego w pojazdach elektrycznych PKP Intercity to kolejna proekologiczna inwestycja realizowana przez przewoźnika. Niedawno PKP Intercity podpisało wartą ponad 7,4 mln zł umowę na dostawę i montaż urządzenia myjącego dla stanowiska mycia taboru kolejowego na bocznicy Warszawa-Grochów. Pierwsza z siedmiu zaplanowanych całorocznych myjni automatycznych ma w znacznym stopniu zastąpić mycie ręczne, skrócić czas mycia taboru, oszczędzić wodę i ograniczyć ilość wykorzystywanych środków myjących.

Czytaj też: PKP Intercity ma problem z pociągami. Przed Wielkanocą blisko połowa dartów wykluczona z ruchu

Tylko w 2019 roku spółka zaplanowała 76 inwestycji infrastrukturalnych opiewających na kwotę 93 mln zł. W ramach programu inwestycyjnego PKP Intercity do 2023 roku przewiduje się ponad 100 inwestycji na kwotę ponad 739,5 mln zł. Wiele z nich uwzględnia aspekty środowiskowe, co ma przełożyć się m.in. na niższą emisję spalin, hałasu i substancji szkodliwych.

Zobacz wideo
Więcej o: