Strajk nauczycieli. Czy trzeba będzie odrobić wolne dni? Czy rok szkolny się wydłuży?

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych zawiesiły strajk nauczycieli z powodu którego uczniowie wielu szkół nie uczęszczali na lekcje przez kilkanaście dni. Czy niezrealizowany program trzeba będzie nadrobić?
Zobacz wideo

ZNP poinformował o zawieszeniu strajku na czwartkowej konferencji. Jednym z powodów, dla których wstrzymano akcję strajkową, są zbliżające się matury. Taką samą decyzję podjęło Forum Związków Zawodowych. Przedstawiciele związków zawodowych chcą, aby nauczyciele przystąpili do rad klasyfikacyjnych i przeprowadzili egzamin maturalny, a następnie powrócili do strajku we wrześniu, w następnym roku szkolnym. 

Strajk nauczycieli. Czy trzeba będzie odrabiać wolne dni?

Wszystko wskazuje na to, że matury się odbędą. Co jednak z programem nauczania niezrealizowanym podczas kilkunastu dni strajku? Czy lekcje, które przepadły, trzeba będzie odrobić? Portal Samorządowy pisze, że nie ma podstawy prawnej do odpracowywania zajęć dydaktycznych, które nie odbyły się ze względu na strajk. Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych nauczyciele nie otrzymają wynagrodzenia za czas strajku, a to oznacza, że nie mają obowiązku odpracowywania lekcji w innym terminie.

Strajk nauczycieli. Czy rok szkolny zostanie przedłużony?

Należy pamiętać, że na dyrektorach szkół spoczywa obowiązek realizacji podstawy programowej. Czy w związku z tym rok szkolny 2018/2019 może zostać wydłużony? To, kiedy kończy się rok szkolny, uregulowane jest rozporządzeniem ministra edukacji narodowej. Oznacza to, że do przesunięcia zakończenia roku szkolnego konieczna jest odpowiednia decyzja minister Anny Zalewskiej. Do tej pory nie zostały podjęte żadne działania mające na celu wydłużenie roku szkolnego, dlatego można przypuszczać, że rok szkolny zakończy się zgodnie z harmonogramem, a więc 21 czerwca 2019 roku.

* * *

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: