ZUS wysłał emerytom i rencistom pierwszą transzę "trzynastek". Kolejne już w maju i czerwcu

ZUS zakończył właśnie wypłatę emerytom i rencistom pierwszej transzy "trzynastek". Pieniądze trafiły do ponad miliona świadczeniobiorców. W ramach "Emerytury Plus" w maju przewidzianych jest kolejnych sześć transz, a ostatnia w czerwcu.
Zobacz wideo

Do 30 kwietnia świadczenia wysłane pierwszą transzą mają trafić do 1 mln i 40 tys. emerytów i rencistów. Ustawę dotyczącą „Emerytury Plus” podpisał 23 kwietnia prezydent Andrzej Duda.

Ruszyła wypłata "Emerytury Plus”

Kolejne wypłaty przewidziano w maju w terminach: do 5 maja (470 tys. osób), do 6 maja (1 mln 180 tys. osób), do 10 maja (1 mln 180 tys. osób), do 15 maja (1 mln 290 tys. osób), do 20 maja (1 mln 330 tys. osób) i do 25 maja (1 mln 780 tys. osób). Ostatnia transza ma być wypłacona do 1 czerwca i będzie dot. niespełna 100 tys. świadczeniobiorców.

Już w czwartek 25 kwietnia ZUS przekazał do operatora pocztowego pierwszą transzę świadczeń ze standardowym terminem wypłaty przypadającym na 1 maja. Dzisiaj ZUS uruchomił przelew świadczeń do banków. Oznacza to, że wszystkie świadczenia z terminem wypłaty na 1 maja będę w dyspozycji naszych klientów maksymalnie do końca 30 kwietnia

- potwierdziła w rozmowie z next.gazeta.pl rzeczniczka ZUS, Maria Kuźniar. 

Dla kogo dodatkowe świadczenia?

Emerytalne "trzynastki" w wysokości 1100 zł brutto (888 zł netto) popłyną łącznie do ok. 9,8 mln osób emerytów i rencistów (pobierających pieniądze ZUS, KRUS albo mundurowe). Świadczenie otrzymają wszystkie osoby niezależnie od wieku pobierające m.in.: emerytury (w tym pomostowe, okresowe i częściowe), renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowe, socjalne czy rodzinne, a także rodzicielskie świadczenie uzupełniające (tzw. Mama 4 Plus).

W programie „Emerytura Plus” zostały uwzględnione także nauczycielskie świadczenia kompensacyjne czy świadczenia i zasiłki przedemerytalne. By otrzymać „trzynastkę”, nie trzeba było wypełniać dodatkowej deklaracji lub wniosku. 

Grono emerytów i rencistów, którzy nie otrzymają dodatkowego świadczenia „Emerytura Plus” jest niewielkie. Trzynastych świadczeń nie otrzymają sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku, rolnicy otrzymujące renty strukturalne oraz sportowcy otrzymujący tzw. emerytury olimpijskie.

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Zobacz wideo
Więcej o: