Tysiące pasażerów mogą odetchnąć z ulgą. Koniec strajku pilotów SAS

Piloci skandynawskich linii lotniczych SAS ze Szwecji, Norwegii i Danii zakończyli tygodniowy strajk. Zarząd firmy porozumiał się z ich związkami zawodowymi i podpisał z nimi nową, trzyletnią umowę zbiorową.
Zobacz wideo

- Pomyślne zakończenie negocjacji przyjąłem z dużą ulgą - powiedział szwedzkiej telewizji publicznej SVT prezes zarządu SAS Rickard Gustafson. Dodał, że loty zostaną wznowione tak szybko, jak to będzie możliwe.

Będziemy próbowali już w piątek uruchomić jak najwięcej połączeń. Jednak patrząc realistycznie, to powrót do normalności potrwa co najmniej dobę. Wiele samolotów jest obecnie na niewłaściwych lotniskach. Podobnie załogi - są nie tam, gdzie powinny

- powiedział Rickard Gustafson. Wyraził ubolewanie, że do strajku w ogóle doszło. Na szczęście - jak powiedział - obie strony zrozumiały w końcu, że piłują gałąź, na której razem siedzą.

Czytaj więcej: Strajk w liniach SAS. Ludzie utknęli na lotniskach

Podpisane porozumienie dotyczy wynagrodzeń oraz bezpieczeństwa pracy i planowania jego czasu. Zostały też przywrócone umowy dotyczące współpracy i ścieżki kariery.

Trzyletnia umowa zbiorowa zapewnia stabilność. SAS działa na wysoce konkurencyjnym rynku i teraz musimy zintensyfikować nasze działania, aby nasza firma nadal była rentowna i godna zaufania

- podkreślił prezes SAS.

W ciągu tygodniowego strajku odwołano przeszło 4 tysiące lotów. Strajk dotknął około 380 tysięcy pasażerów.

Cztery związki zawodowe zrzeszające pilotów domagały się przewidywalnych godzin pracy i zrównania wynagrodzeń z płacami u innych przewoźników. Piloci chcieli też przywrócenia przywilejów, odebranych im 3 lata temu podczas restrukturyzacji firmy - między innymi gwarancji awansu. Ich zdaniem, kierownictwo stosuje nieuczciwą konkurencję, ponieważ zatrudnia pilotów spoza Skandynawii, przede wszystkim z Irlandii, którzy mają mniejsze wymagania finansowe.

10 maja 2019 r. rusza 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity. Tegoroczny festiwal otworzy „Aquarela”, porywający wizualnie filmowy kolaż ukazujący żywioł wody. Dwa pokazy „Aquareli” odbędą się 9 maja o godz. 17:30 i 20:30 w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa).  Wstęp na pokazy jest wolny, ale ze względu na ograniczoną liczba obowiązują zapisy na adres: goscie@fina.gov.pl do 8.05.2019 lub do wyczerpania miejsc. Więcej szczegółów w tym miejscu.

 
Więcej o: