Deszczu wciąż jak na lekarstwo. Eksperci ostrzegają: "W zeszłym roku straty wyniosły 2,6 mld zł"

Eksperci ostrzegają, że susza może przyczynić się do wzrostu cen żywności. W marcu podrożała ona o 2,3 proc. w porównaniu z zeszłym roku. Tymczasem pomimo nie najlepszej pogody są w Polsce obszary, na których od miesiąca niemal nie padało.
Zobacz wideo

Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego ostrzegają, że susza może doprowadzić w Polsce do wzrostu cen żywności. W najnowszym "Tygodniku Gospodarczym" przestrzegają także przed innymi skutkami długotrwałego braku opadów

Z powodu suszy należy spodziewać się podwyżek cen żywności, które w marcu już i tak wzrosły o 2,6 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Wtedy m.in. za sprawą wzrostu cen paliw (7,3 proc. r/r), lecz także z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Chinach i Wietnamie, co zwiększyło popyt na wieprzowinę z Polski. Teraz wzrost inflacji żywności może dodatkowo wzmocnić susza, co uderzy po kieszeniach przeciętnego Kowalskiego.

Susza to straty dla gospodarki

Eksperci podkreślają, że skutki niekorzystnej pogody odczuwają także rolnicy, a nieurodzaj będzie mieć reperkusje dla całej gospodarki.

W zeszłym roku straty dla polskiej gospodarki spowodowane suszą w rolnictwie wyniosły 2,6 mld zł.

Pożary kosztowały już 8 mln zł

Susza oznacza także wzrost ryzyka pożarów.  Tymczasem, jak czytamy w raporcie, każdy pożar to koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Na szczegółową wycenę szkód wyrządzonych od początku tego roku będzie trzeba poczekać. Można się spodziewać, że dotychczasowe straty kosztowały Skarb Państwa około 8 mln PLN. Szacunki dotyczą tylko kosztów bezpośrednich, do których należałoby dodać również niemierzalne koszty pośrednie, czyli np. straty środowiskowe.

Są obszary, gdzie niemal nie padało

Pogoda za oknem nie wydaje się najlepsza, a majówka pod względem pogody nie była udana. Są jednak w Polsce obszary, na których w ciągu ostatniego miesiąca niemal nie padało. W Warszawie, Poznaniu czy Gdańsku opady nie przekroczyły kilku milimetrów. Łącznie.

Opady atmosferyczne w Warszawie (9 kwietnia - 9 maja 2019).Opady atmosferyczne w Warszawie (9 kwietnia - 9 maja 2019). Ilustracja: Robert Kędzierski, Dane: meteoblue.com

Rolnicy apelują do ministra

W związku z suszą Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność" wystąpiło do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego z wnioskiem o wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Rolnicy apelują też o udzielenie innej pomocy  - np. przesunięciu płatności rat za ziemię nabytą  z Zasobu Własności Rolnej Skarbu.

Suszy obawiają się też plantatorzy papryki i truskawek. Wiele plantacji zagrożonych jest brakiem wody, uprawom zagroziły też lokalne przymrozki. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (17)
Deszczu wciąż jak na lekarstwo. Eksperci ostrzegają: "W zeszłym roku straty wyniosły 2,6 mld zł"
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 14 razy 8

  SĄ KRAJE, KTÓRE W PRZYPADKU BRAKU OPADÓW DESZCZU, NAWADNIAJĄ PLANTACJE.
  Jest też kraj, który wszystkie przychody przeznacza na 500+ i ... nagrody.

 • pokon

  Oceniono 8 razy 6

  Marszałek sejmu ( ten od gwalcenia nieletniej Ukrainki) powinien zarządzić codzienne modły w sejmie o deszcz a Jędraszewski , wzorem Dziwisza ,powinien wystawić paznokieć JP 2 z Wieży Maria kiej.

 • van Koski

  Oceniono 8 razy 6

  Co chceta ojciec zwany dyrektorem by to załatwił ale za mała co łaska idzie na radio lichwiarze gdyby nie rząd i comiesięczne parę milionów to cienko by było w tym KK

 • puszka-3

  Oceniono 7 razy 5

  Czekam, aż któryś z (p)osłów pisowskich zarządzi całodzienne modły w sejmie o deszcz.
  Już raz to było , to co szkodzi powtórzyć.

 • yrec61

  Oceniono 4 razy 4

  Rolnicy w krajach południa europy, za dopłaty do ha, instalują systemy nawadniające i nie marudzą, a wysokie temperatury mają tam od zawsze. Pojechać - zobaczyć. Nasi instalują, ale gaz do swoich VW.

 • kadanka

  Oceniono 3 razy 3

  u nas nie ma środków na nawadnianie pol, sadow, plantacji. wszystko idzie do grubego klechy z Torunia

 • walek7003

  Oceniono 1 raz 1

  Petycje do ministra...a gdzie biskupi się podzieli..?

 • sanczozlamanczo

  Oceniono 3 razy 1

  krajowy "rolnik" jedyne co robi to popija browar czekając na dopłatę lub pomoc

 • marwel

  Oceniono 5 razy 1

  Polska potrzebuje wielu zbiorników retencyjnych, zamiast gadać o suszy trzeba coś robić .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX