Orlen podarował fiskusowi 15 samochodów. Elektryczne radiowozy pomogą zwalczać mafie vatowskie

Orlen przekazał Krajowej Administracji Skarbowej 15 nowoczesnych pojazdów. Elektryczne i hybrydowe samochody mają pomóc tropić przestępców podatkowych. KAS zapewnia, że ma nowe narzędzia, które pozwalają śledzić każdy podejrzany samochód.

Orlen przekazał Krajowej Administracji Skarbowej wyjątkowe samochody. 10 hybrydowych i 5 elektrycznych radiowozów posłuży funkcjonariuszom podczas przeprowadzania kontroli drogowych oraz działań na lotniskach - informuje resort finansów. 

Do przekazania pojazdów doszło w siedzibie Krajowej Szkoły Skarbowości w Otwocku. Na uroczystości obecny był szef KAS Marian Banaś i Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Nowa broń przeciwko mafiom vatowskim

Jak podkreśla ministerstwo, radiowozy pomogą zwalczać mafie vatowskie. Systemem monitorowania drogowego obejmuje bowiem m.in. paliwa, alkohole, oleje roślinne, susz tytoniowy, towary do produkcji papierosów oraz leki zagrożone brakiem dostępności dla polskich pacjentów.

Dzięki działaniom prewencyjnym prowadzonym z wykorzystaniem nowoczesnych technologii (np. SENT) i stałej obecności funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej na drogach, możemy skutecznie kontrolować przewozy m.in. paliw i zapobiegać oszustwom podatkowym. W ten sposób wzmacniamy uczciwą konkurencję.

– stwierdził zastępca Szefa KAS nadinspektor Piotr Walczak.

Państwo śledzi każdy pojazd

W październiku 2018 r. uruchomiono tzw. moduł GEO rejestru SENT przekazujący dane lokalizacyjne przewożonych i zgłoszonych do rejestru SENT towarów. Dzięki tym danym KAS może kontrolować przewozy w miejscu dostawy, czy w trakcie przewozu. Działania kontrolne prowadzone na podstawie analiz wykonywanych w czasie rzeczywistym, umożliwiających szybką reakcję Służby Celno-Skarbowej.

System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT), wedle resortu, to skuteczne narzędzie do walki z nieuczciwymi podmiotami, które nielegalnie handlują m.in. paliwami płynnymi i próbują wyłudzać nienależne zwroty VAT.

900 przeprowadzonych kontroli 

Jak czytamy w komunikacie ministerstwa, w ciągu dwóch lat funkcjonowania SENT (kwiecień 2017kwiecień 2019) odnotowano ponad 6 mln 600 tys. zgłoszeń przewozu towarów wrażliwych, przeprowadzono ponad 900 tys. kontroli i ujawniono ponad 10 tys. nieprawidłowości.

Więcej o:
Komentarze (80)
Orlen podarował fiskusowi 15 pojazdów. Elektryczne samochody pomogą zwalczać mafie vatowskie
Zaloguj się
 • kapitan_kloss

  Oceniono 28 razy 28

  Nie podoba mi się kiedy firmy coś "ofiarowują". Na kilometr pachnie korupcją

 • munaciello

  Oceniono 21 razy 21

  Orlen "podarował"...
  Tak, jak "podarował" pieniądze Williamsowi, za co kupił część suwerena.
  A teraz co sobie Orlen kupił?
  To już wszyscy wiedzą.
  Nawet zaburzony neurologicznie wójt Orlenu.

 • tom1622

  Oceniono 20 razy 20

  Mam mieszane uczucia.

  Z jednej strony z nadużyciami i wyłudzeniami TRZEBA walczyć stanowczo i skutecznie, i to niezależnie od tego kto rządzi, a sam aparat celno-skarbowy powinien być apolityczny, nowoczesny i sprawny.

  Z drugiej strony brzmi to jakoś kuriozalnie, gdy firma giełdowa "rozdaje prezenty" organom i instytucjom państwowym, i to również tym przeznaczonym do kontrolowania samego darczyńcy.

  No nie wiem.

 • wilq84

  Oceniono 18 razy 18

  W normalnym kraju wręczenie czegoś przez firmę jakiemukolwiek urzędowi nazwane by zostało KORUPCJĄ, ale w naszym kraju nic nie jest normalne. Jak teraz można wierzyć w wiarygodność kontroli przeprowadzonych w Orlenie ?

 • plutoniczna

  Oceniono 18 razy 18

  Podatnik (Orlen) uzależniony od kontroli KAS darowuje organowi kontroli podatkowej (KAS) uprawnionemu do kontroli m.in. tego właśnie podatnika 15 samochodów.
  Toż to łapówka i korupcja w biały dzień.!!!!
  Piekło zamarzło!!!

 • js08836

  Oceniono 16 razy 16

  Teraz wiecie na co idą pieniądze gdy tankujecie na Orlenie. Opłacacie związkowców bo maja rabaty na tych stacjach. Księża też mają zniżki na tych stacjach. Teraz 15 aut prezent dla Urzędów Skarbowych. Orlen nigdy ! Wolę Łukoil ! PiS też wspomaga Rosję kupując od niech węgiel, to ja też mogę wspomóc.

 • tomke

  Oceniono 16 razy 16

  Dyrekcja duzej firmy wreczyla waznym urzednikom skarbowym kosztowny prezent, dobrze rozumiem?

 • vriljager

  Oceniono 16 razy 16

  Wygląda to raczej jak: złe zarządzanie mieniem, działanie na niekorzyść spółki, a przede wszystkim na Ł A P Ó W K Ę !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX