Frankowicze uratowani przez Unię? Opinia rzecznika TSUE może być korzystna dla Polaków

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać opinię w sprawie kredytów frankowych - podaje "Rzeczpospolita". To preludium do wyroku TSUE, który wkrótce może "uratować" wielu frankowiczów.
Zobacz wideo

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma dziś wygłosić opinię dotyczącą pytań prejudycjalnych skierowanych do Luksemburga przez jeden z polskich sądów. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej" chodzi o sprawę małżeństwa, które chce rozwiązania umowy na kredyt frankowy z bankiem. Polski sąd chce w tym wypadku zastosować przepisy korzystniejsze dla kredytobiorców. 

Frankowicze uratowani przez Unię? Rzecznik TSUE wyda opinię

Za dwa miesiące wyrok w sprawie pytań wyda TSUE. Według oczekiwań orzeczenie będzie korzystne dla polskich konsumentów. A nawet jeśli by nie było i tak przyspieszy sądowe batalie z bankami. Wyrok TSUE stanie się bowiem ważną wskazówką przy wydawaniu wyroków.

Korzystny dla frankowiczów wyrok TSUE może zmobilizować ludzi do działania

- wyjaśnia adwokat Marcin Szymański, partner w Kancelarii Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy, cytowany przez agencję Monday News.

Ponad 90 proc. tzw. kredytów frankowych jest obciążonych abuzywnymi postanowieniami. Gdyby one zostały usunięte, jak nakazuje kodeks cywilny, wówczas dramat dotykający obecnie prawie 900 tys. Polaków niemal natychmiast by się skończył. I tak też może się stać po wyroku TSUE

- dodaje. 

Wyrok w sprawie Węgier

Stanowisko TSUE w sprawie polskiej sprawy może być podobne do wyroku wydanego w kwestii zapytania węgierskiego sądu. W marcu tego roku Trybunał orzekł, że sąd może uznać całą umowę kredytową za nieważną, jeśli konsument się na to zgodzi. Chodzi o umowy kredytów zawierające niedozwolone klauzule. Warto podkreślić, że na Węgrzech kwestię kredytów frankowych rozwiązano już pięć lat temu - w roku 2014. Uregulowano m.in. kwestię tzw. spreadów, czyli "marży" banku na sprzedawanej walucie - donosi Prawo.pl

Prezydencka ustawa grzęźnie

Prezydent Andrzej Duda od lutego apeluje do Sejmu, by zajął się jego ustawą frankową. Projekt co prawda zyskał poparcie Komisji Finansów Publicznych, ale znów utknął. Z jednej strony problem ma charakter polityczny, z drugiej prawny. Jak donosi Monday News, według części ekspertów prezydencki projekt ustawy dla tzw. frankowiczów zawiera regulacje, które ewidentnie wiążą się z pomocą publiczną.

Najnowsza wersja ustawy frankowej zakłada m.in. utworzenie Funduszu Restrukturyzacyjnego, do którego banki najpierw byłyby zmuszone wpłacać pieniądze, a potem mogłyby je odzyskać, gdyby przewalutowywały kredyty "frankowe" na złote (miałoby to zachęcać banki do podejmowania rozmów z klientami). Prezydent proponował też zmiany w tzw. Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, zakładające możliwość otrzymania przez kredytobiorcę nieoprocentowanej pożyczki nawet na 12 lat na spłatę kredytu po sprzedaży mieszkania (to problem wielu frankowiczów - ich zadłużenie w przeliczeniu na złote bywa nadal znacznie wyższe od wartości mieszkania, a to uniemożliwia jego sprzedaż).

Czytaj też: Ustawa frankowa do kosza? Już było blisko, ale projekt znów dostał czerwone światło

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (145)
Frankowicze uratowani przez Unię? Opinia rzecznika TSUE może być korzystna dla Polaków
Zaloguj się
 • norman67

  Oceniono 26 razy 20

  Sprzedali ludziom kontrakty walutowe, a brali za przewalutowanie. Co za banksterskie s/syństwo? I ten cały Morawiecki, który wszystkim sterował w WZ WBK-a.

 • tylkoturbobenzyna

  Oceniono 38 razy 20

  Zaraz pojawią się komentarze że "przycwaniakowali", "obstawili i przegrali a teraz chcą pieniędzy", "widziały gały co brały". PPP - Polak Polakowi Polakiem. Banki są tutaj nic a NIC nie winne ... Weksle teraz bezprawne ale 10 lat temu to była obowiązkowa "wkładka" do umowy. Miałeś wybór - kupić mieszkanie i zgodzić się na - delikatnie mówiąc - "abuzywne" zapisy w umowach albo ... nie kupić. To jest zadziwiające jak w kraju nad Wisłą ludzie stają w obronie banksterstwa któremu udowodniono działania wbrew prawu tylko po to żeby dopiec innym.

 • karrampa

  Oceniono 18 razy 16

  Banki, tak jak sędziowie nota bene, przy zmianie ustroju zostały wyposażone w specjane przywileje pozwalające na daleko idącą bezkarność i przytłaczającą przewagę w realcji z obywatelem. Dopiero po 30 latach udaje się powoli przywracać równowagę charakteryzującą kraje cywilizowane, pozbawiając ich najbardzie bandyckich instrumentów (BTE, klauzule abuzywne, etc.).
  Jak się poczyta życiorysy zarządów, udziałowców banków, etc. to pomysły jakby rodem ze szkoleń SB przestają dziwić.

 • nieprawomyslny

  Oceniono 9 razy 9

  Już przestańcie w ogóle wspominać o tej wiecznie zadowolonej z siebie miernocie i jego projektach. Nigdy nic nie osiągnie, poza byciem figurantem.

 • pieknyinaczej

  Oceniono 15 razy 9

  Ale przecież Pan Premier i Pan Prezydent mówił że żaden trybunał czy inne sądy EU nie będą nam mówiły co mamy robić i jak się rządzić i nie będą się wtrącały w nasze wewnętrzne sprawy więc ten wyrok nic nie zmieni !!!!!!! Nie będziemy go respektować.

 • smutny_romek

  Oceniono 16 razy 8

  Reasumując spodziewany wyrok TSUE oraz dzisiajsza opinia rzecznika potwierdzi, że TO BANKI ŁAMAŁY PRAWO. Banki nie po raz pierwszy kierowane chęcią maksymalnego zysku zaryzykowały bezpieczeństwo swoich klientów.

 • fakduck

  Oceniono 14 razy 8

  Pamiętajcie przy wyborach kto kłamał/obiecywał w sprawie pomocy frankowiczom.

 • super.hetero.dyna

  Oceniono 15 razy 7

  Żadnego wsparcia z pieniędzy publicznych. Banki powinny samodzielnie ponieść wszelkie konsekwencje swojego łajdactwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX