Polski Nowy Styl przejmuje francuskiego konkurenta. Chce być numerem jeden na tamtejszym rynku

Grupa Nowy Styl została inwestorem spółki Majencia, która znajduje się w stanie upadłości, podała grupa. Nowy Styl przejmie fabryki w Noyon i  Bressuire, a także zatrudni większość załogi Majencii.
Zobacz wideo

Przeprowadzona transakcja to kolejna zachodnioeuropejska akwizycja Grupy Nowy Styl po tym, jak w tym roku przejęła niemiecką firmę Kusch+Co, w 2015 roku - szwajcarską firmę Sitag, w 2013 działającą w Niemczech i Holandii spółkę Rohde & Grahl, a w 2011 roku - niemiecką markę Grammer Office.

"Stale inwestujemy w rozwój rynków zachodnioeuropejskich. We Francji jesteśmy obecni od niemal 20 lat, ale przejmując Majencię, osiągniemy pozycję numer jeden w kraju, który obok Niemiec jest głównym rynkiem europejskim. Wierzymy, że dokapitalizowanie działalności Majencii, globalna skala działania naszej firmy oraz doświadczenie w integracji i optymalizacji procesów biznesowych pozwolą przywrócić firmie Majencia jej siłę" - powiedział prezes Grupy Nowy Styl Adam Krzanowski, cytowany w komunikacie.

Spółka Majencia przez lata była numerem jeden na francuskim rynku mebli biurowych. Jeszcze w 2017 roku jej obroty przekraczały 100 mln euro, jednak od kilku lat zmagała się w problemami finansowymi, które spowodowały, że pod koniec ubiegłego roku zastosowano wobec niej postępowanie upadłościowe. Sąd gospodarczy w Nanterre ze złożonych trzech propozycji przejęcia spółki wybrał ofertę Grupy Nowy Styl, podano również. 

Czytaj więcej: 420 milionów euro. Unia Europejska płaci, a Chiny budują i zarabiają

Majencia kupiona za pół miliona euro

"Zgodnie z naszą ofertą, za pół miliona euro przejmujemy aktywa francuskiego producenta. Następnie, aby dać Majencii nowe życie, tworzymy podmiot Nowy Styl - Majencia o kapitale 10 mln euro oraz z finansowaniem dłużnym na poziomie 9,5 mln euro. Według naszych obliczeń to kwoty, które pozwolą Majencii na powrót na pozycję lidera. Chcemy też utrzymać możliwie wiele stanowisk pracy, ale adekwatnie do obecnej skali działania firmy we Francji" - dodał wiceprezes i dyrektor finansowy Grupy Nowy Styl Rafał Chwast.

W Nowy Styl - Majencia zatrudnienie znajdzie 266 pracowników z dotychczasowej załogi francuskiego producenta. Dalsza rozbudowa zespołu będzie następować stopniowo, odpowiednio do rozwoju działalności. Nowa spółka będzie kontynuować realizację długoterminowych kontraktów Majencii dla jej kluczowych klientów z sektora publicznego i prywatnego, wskazano także.

W planie rozwoju Majencii znalazły się też m.in. podniesienie efektywności logistyki, organizacji produkcji i procesów wdrożeniowych nowych produktów. Wiele komponentów, w które dotychczas zaopatrywano się u dostawców zewnętrznych, teraz Nowy Styl - Majencia będzie taniej kupować we własnych zakładach, głównie w Polsce.

Grupa Nowy Styl jest europejskim liderem w zakresie kompleksowych rozwiązań meblowych dla przestrzeni biurowych oraz miejsc użyteczności publicznej. Posiada własną, międzynarodową sieć dystrybucyjną obejmującą lokalne struktury sprzedaży w 16 krajach na świecie (na wszystkich najważniejszych rynkach europejskich i na Bliskim Wschodzie). Wyposaża nowe biurowce, centra konferencyjne, kina, stadiony, obiekty muzyczne, sportowe i wielofunkcyjne.

Zobacz wideo
Więcej o: