Największa kopalnia kryptowalut w Polsce zamknięta. Zarzuty wyłudzeń na co najmniej 4,5 mln zł

13 i 14 maja zostali zatrzymani właściciele największej w Polsce kopalni kryptowalut. Prokuratura postawiła zarzuty wyłudzeń na co najmniej 4,5 mln. Łączna suma strat może wynieść finalnie 10 mln zł.
Zobacz wideo

Jak donosi prokuratura, trzej zatrzymani mieli wydać środki od inwestorów na sprzęt do kopalni. Zamiast tego inwestowali je m.in. na giełdzie kryptowalut. Największy z oddziałów kopalni zarządzanej przez dwie firmy zatrzymanych znajdował się w hali dawnej spawalni FSO w Warszawie.

Funkcjonariusze ustalili, że zatrzymani wyłudzili kryptowaluty i pieniądze na zakup koparek kryptowalut od co najmniej 108 osób. W tym momencie suma wyłudzeń wynosi blisko 4,5 mln zł, ale zgłaszają się kolejni pokrzywdzeni. Szacuje się, że łącznie może chodzić o 10 mln zł tytułem wyłudzeń.

Koparki kryptowalutowe zabezpieczone przez policję w hali FSO były w dużej mierze konstruowane samodzielnie przez zatrzymanych. Kopalnia wydobywała Ethereum Classic oraz Bitcoiny.

Działalność kopalni polegała na "wydobyciu kryptowalut", czyli udostępnieniu mocy obliczeniowej i tworzeniu łańcuchów blockchain. Moc jednej "koparki"  to 500 tysięcy MH/s dla urządzenia GPU i 53 GH/s dla Antminer. Urządzenia te były w znacznej części samodzielnie konstruowane przez podejrzanych, którzy dysponują znaczną wiedzą informatyczną w tym zakresie. (...) Same regały z maszynami obliczeniowymi w jednej tylko lokalizacji w hali FSO w Warszawie zajmowały powierzchnię o rozmiarach ponad 3 000 metrów kwadratowych. Łącznie na terenie hali FSO "kopało" około 3 000 maszyn różnego typu

- napisała Prokuratura Krajowa w oświadczeniu.

Zatrzymanym, Dominikowi H., Piotrowi W. oraz Marcinowi K. prokurator przedstawił zarzuty popełnienia przestępstw z  art. 286 § 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 § 1 kodeksu karnego w związku z art. 65 § 1 kodeksu karnego w związku z 12 § 1 kodeksu karnego. Dochodzenie trwa. Po przeprowadzeniu czynności z udziałem podejrzanych, prokurator podejmie decyzję o zastosowaniu środków zapobiegawczych.

Zobacz wideo
Więcej o: