Największa kopalnia kryptowalut w Polsce zamknięta. Zarzuty wyłudzeń na co najmniej 4,5 mln zł

13 i 14 maja zostali zatrzymani właściciele największej w Polsce kopalni kryptowalut. Prokuratura postawiła zarzuty wyłudzeń na co najmniej 4,5 mln. Łączna suma strat może wynieść finalnie 10 mln zł.

Jak donosi prokuratura, trzej zatrzymani mieli wydać środki od inwestorów na sprzęt do kopalni. Zamiast tego inwestowali je m.in. na giełdzie kryptowalut. Największy z oddziałów kopalni zarządzanej przez dwie firmy zatrzymanych znajdował się w hali dawnej spawalni FSO w Warszawie.

Funkcjonariusze ustalili, że zatrzymani wyłudzili kryptowaluty i pieniądze na zakup koparek kryptowalut od co najmniej 108 osób. W tym momencie suma wyłudzeń wynosi blisko 4,5 mln zł, ale zgłaszają się kolejni pokrzywdzeni. Szacuje się, że łącznie może chodzić o 10 mln zł tytułem wyłudzeń.

Koparki kryptowalutowe zabezpieczone przez policję w hali FSO były w dużej mierze konstruowane samodzielnie przez zatrzymanych. Kopalnia wydobywała Ethereum Classic oraz Bitcoiny.

Działalność kopalni polegała na "wydobyciu kryptowalut", czyli udostępnieniu mocy obliczeniowej i tworzeniu łańcuchów blockchain. Moc jednej "koparki"  to 500 tysięcy MH/s dla urządzenia GPU i 53 GH/s dla Antminer. Urządzenia te były w znacznej części samodzielnie konstruowane przez podejrzanych, którzy dysponują znaczną wiedzą informatyczną w tym zakresie. (...) Same regały z maszynami obliczeniowymi w jednej tylko lokalizacji w hali FSO w Warszawie zajmowały powierzchnię o rozmiarach ponad 3 000 metrów kwadratowych. Łącznie na terenie hali FSO "kopało" około 3 000 maszyn różnego typu

- napisała Prokuratura Krajowa w oświadczeniu.

Zatrzymanym, Dominikowi H., Piotrowi W. oraz Marcinowi K. prokurator przedstawił zarzuty popełnienia przestępstw z  art. 286 § 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 § 1 kodeksu karnego w związku z art. 65 § 1 kodeksu karnego w związku z 12 § 1 kodeksu karnego. Dochodzenie trwa. Po przeprowadzeniu czynności z udziałem podejrzanych, prokurator podejmie decyzję o zastosowaniu środków zapobiegawczych.

Więcej o:
Komentarze (170)
Największa kopalnia kryptowalut w Polsce zamknięta. Zarzuty wyłudzeń na co najmniej 4,5 mln zł
Zaloguj się
 • H2O H2O

  Oceniono 56 razy 46

  Swoją drogą powinni górników od węgla przesunąć do kopalń kryptowalut. Wszystkim by wyszło na zdrowie.

 • labrado

  Oceniono 38 razy 34

  Polska dolina krzemowa??? ;)

 • xyz876

  Oceniono 30 razy 28

  Nie wyszło z Daewoo to Żerań poszedł w górnictwo, otworzył kopalnie i w produkcję koparek.

 • lubicz56

  Oceniono 34 razy 22

  ... Jak donosi prokuratura, trzej zatrzymani mieli wydać środki od inwestorów na sprzęt do kopalni. Zamiast tego inwestowali je m.in. na giełdzie kryptowalut. ...

  Proces zapowiada sie o tyle ciekawie, ze zarówno prokuratura jak tez piszacy powyzszy artykul zdaja sie nie mieć zielonego pojecia co to te kryptowaluty i jak sie je "wykopuje" :)

 • meki_majcher

  Oceniono 17 razy 15

  Nie mogli robić jak nasz rząd z węglem i importować kryptowaluty z Rosji?

 • sselrats

  Oceniono 15 razy 15

  W Polsce z kopalniami zawsze problemy...

 • aldealmi

  Oceniono 19 razy 13

  Jeden bierze łapówę od austriackiego inwestora, a drugi kopie waluty... Każdy orze według swoich możliwości...

 • lenny102

  Oceniono 16 razy 12

  Mam 49 lat.Zupelnie nie kumam, o co ho?Czas na tamten swiat, OMatko moja....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX