Najpierw torebki foliowe, teraz opakowania PET. Minister chce wprowadzić kaucję za plastik

W rozmowie z "Super Expressem" minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiada wprowadzenie kaucji od plastikowych opakowań, w tym butelek. Zdaniem szefa resortu pomoże to w selektywnej zbiórce odpadów i ponownym ich zagospodarowaniu.
Zobacz wideo

Kaucja za opakowanie PET ma wynieść 10 gr. Nowe przepisy nie będą dotyczyły wyłącznie butelek, ale wszelkich plastikowych opakowań. - Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której to wprowadzający na rynek opakowania powinien płacić za ich utylizację i za ich zebranie - powiedział gazecie minister Kowalczyk. Szef resortu uważa, że nowe przepisy nie tylko zwiększą efektywność selektywnej zbiórki odpadów do ich ponownego wykorzystania, ale będą też opłacalne zarówno dla gmin, jak konsumenta, który będzie zachęcony, by butelkę odnieść do skupu.

Jeśli wprowadzimy taki mechanizm w stosunku do wszystkich materiałów, na poziomie takim, żeby opłacało się przynieść do punktu skupu ten materiał, to wtedy nie będzie to leżało na wysypiskach i będzie odpowiednio zagospodarowane. Odciąży to gminy od kosztów zbierania odpadów, a więc i konsumentów

- podsumował minister środowiska.

Uszczelnianie przepisów

15 maja w rozmowie z Next.Gazeta.pl minister Kowalczyk przyznał z kolei, że rząd planuje poprawić działanie przepisów, które weszły w życie raptem pół roku wcześniej. Chodzi o plastikowe torebki i tzw. opłatę recyklingową. Zwolnione z niej mają być popularne "zrywki" czyli cienkie, delikatne torebki do pakowania pieczywa, mięsa czy drobnych warzyw i owoców. Każda grubsza torba została obarczona opłatą w wysokości 20 gr.

Rząd liczył, że opłata recyklingowa wniesie do budżetu 1,15 mld zł. W praktyce okazało się, że było to jedynie niecałe 100 mln zł, bo klienci dostawali w sklepach za darmo także grubsze torebki, nie tylko "zrywki". Planowane uszczelnienie przepisów ma dotyczyć przede wszystkim grubszych torebek, co do których sklepy będą zobowiązane pobierać opłatę od klientów.

Jednocześnie minister zapowiedział, że resort nie ma w planach wprowadzenia całkowitego zakazu plastikowych torebek. - Robimy krok do przodu, ale nie można od razu zrobić rewolucji - tłumaczył Henryk Kowalczyk. 

Zobacz wideo
Więcej o: