Najpierw torebki foliowe, teraz opakowania PET. Minister chce wprowadzić kaucję za plastik

W rozmowie z "Super Expressem" minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiada wprowadzenie kaucji od plastikowych opakowań, w tym butelek. Zdaniem szefa resortu pomoże to w selektywnej zbiórce odpadów i ponownym ich zagospodarowaniu.
Zobacz wideo

Kaucja za opakowanie PET ma wynieść 10 gr. Nowe przepisy nie będą dotyczyły wyłącznie butelek, ale wszelkich plastikowych opakowań. - Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której to wprowadzający na rynek opakowania powinien płacić za ich utylizację i za ich zebranie - powiedział gazecie minister Kowalczyk. Szef resortu uważa, że nowe przepisy nie tylko zwiększą efektywność selektywnej zbiórki odpadów do ich ponownego wykorzystania, ale będą też opłacalne zarówno dla gmin, jak konsumenta, który będzie zachęcony, by butelkę odnieść do skupu.

Jeśli wprowadzimy taki mechanizm w stosunku do wszystkich materiałów, na poziomie takim, żeby opłacało się przynieść do punktu skupu ten materiał, to wtedy nie będzie to leżało na wysypiskach i będzie odpowiednio zagospodarowane. Odciąży to gminy od kosztów zbierania odpadów, a więc i konsumentów

- podsumował minister środowiska.

Uszczelnianie przepisów

15 maja w rozmowie z Next.Gazeta.pl minister Kowalczyk przyznał z kolei, że rząd planuje poprawić działanie przepisów, które weszły w życie raptem pół roku wcześniej. Chodzi o plastikowe torebki i tzw. opłatę recyklingową. Zwolnione z niej mają być popularne "zrywki" czyli cienkie, delikatne torebki do pakowania pieczywa, mięsa czy drobnych warzyw i owoców. Każda grubsza torba została obarczona opłatą w wysokości 20 gr.

Rząd liczył, że opłata recyklingowa wniesie do budżetu 1,15 mld zł. W praktyce okazało się, że było to jedynie niecałe 100 mln zł, bo klienci dostawali w sklepach za darmo także grubsze torebki, nie tylko "zrywki". Planowane uszczelnienie przepisów ma dotyczyć przede wszystkim grubszych torebek, co do których sklepy będą zobowiązane pobierać opłatę od klientów.

Jednocześnie minister zapowiedział, że resort nie ma w planach wprowadzenia całkowitego zakazu plastikowych torebek. - Robimy krok do przodu, ale nie można od razu zrobić rewolucji - tłumaczył Henryk Kowalczyk. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (134)
Najpierw torebki foliowe, teraz opakowania PET. Ministerstwo chce wprowadzić kaucję za plastik
Zaloguj się
 • panbies

  Oceniono 49 razy 35

  Za mało 10 groszy.
  Powinna być cena skłaniająca do oddawania.
  Może być i złotówka za sztukę.
  Ale pod jednym warunkiem, że zwrócić będzie można w każdym sklepie jaki sprzedaję plastik.
  W każdym bez wyjątku.

 • tomasz.rze

  Oceniono 22 razy 20

  I będzie jak z butelkami szklanymi? Przynoś paragon TYLKO z tego sklepu, bo nie przyjmą.

 • mocno_kwasny

  Oceniono 19 razy 17

  25 centów i butelki oddaje się w każdym sklepie w Niemczech. Tak wiem gamonie niedasie ;-)

 • bosman64

  Oceniono 18 razy 16

  Kaucja za puszki alu (piwo i kola) i butelki PET minimum 50 gr. Tyle że oddawanie tak jak w Niemczech czyli obojętnie gdzie kupuje a oddać mogę w każdym sklepie obojętnie jakiej sieci. Inaczej nic nie będzie funkcjonować. Za Odrą jak to wprowadzali to handel też się burzył że to problem. Zostali postawieni do pionu że albo kaucja albo koniec z opakowaniami jednorazowymi u nich. Zaraz się ogarnęli.

 • praskiso

  Oceniono 17 razy 15

  I znowu chodzi wyłącznie o wpływy do budżetu. Ściema.

 • iwonazetka

  Oceniono 17 razy 15

  Hmm... Rozumiem, że takie opakowanie będzie można zwrócić w KAŻDYM sklepie, w którym produkty w plastiku można kupić? Bo jeśli nie, to chodzi tylko o łatanie coraz większego dziurska w budżecie.

 • sztucznypolak

  Oceniono 21 razy 15

  To powinna byc rewolucja.
  Metoda malych kroczkow niewiele daje.
  Jesli butelka bedzie kosztowala 1 zl, to wiekszosc ludzi jej bezmyslnie nie wyrzuci. I przestana nimi palic.

 • jerzytop

  Oceniono 11 razy 11

  Tak jest panie SIAKI
  Może by tak najpier porządek zrobic z butelkami szklanymi . gdy pytam się czy moge oddać butelki po piwie bez paragonu i dostać zwrot kaucji . Wszędzie słyszę NIE i mają to w dupie . Tak bedzie i teraz

 • dante_waw

  Oceniono 11 razy 11

  - "Chcialem oddac butelke plastikowa"

  - "A ma pan paragon?"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX