Ford zwolni 10 proc. pracowników. Firma chce "wygrać walkę o przyszłość"

Amerykański koncern motoryzacyjny Ford zapowiedział zwolnienie w tym roku 10 proc. pracowników. To element planu restrukturyzacji, który ma pomóc amerykańskiej firmie zwiększyć produkcję samochodów elektrycznych i autonomicznych.
Zobacz wideo

Redukcje dotkną przede wszystkim pracowników umysłowych Forda. Obejmą działy inżynieryjny, marketingowy, technologiczny, logistyczny i finansowy. Zwolnienia, które rozpoczną się jutro, pozwolą zaoszczędzić firmie 600 milionów dolarów rocznie.

- By odnieść sukces w naszej konkurencyjnej branży i pozwolić Fordowi wygrać walkę o przyszłość, musimy zmniejszyć biurokrację, przyspieszyć proces decyzyjny, skupić się na najbardziej wartościowej działalności i zredukować koszty - napisał w liście do pracowników dyrektor zarządzający Jim Hackett. Podkreślił, że koncern będzie zwiększał zatrudnienie w działach związanych z rozwojem i produkcją aut sterowanych komputerowo i pojazdów elektrycznych. 

General Motors też zwalnia

Ford jest drugim amerykańskim koncernem motoryzacyjnym wprowadzającym znaczną restrukturyzację. Pół roku temu General Motors zapowiedział zwolnienie 14 tysięcy pracowników podając ten sam powód - rozwój technologii samochodów autonomicznych oraz elektrycznych.

Zobacz wideo
Więcej o: