NASA zaprezentowała statek kosmiczny, który poleci na Marsa. Nowy łazik będzie pobierał próbki

NASA pokazała statek kosmiczny, który nowy łazik marsjański wykorzysta do podróży na Czerwoną Planetę w 2020 r. Misja Mars 2020 ma na celu zebranie próbek z powierzchni Marsa i dostarczenie ich na Ziemię.
Zobacz wideo

Misja Mars 2020 rozpocznie się latem przyszłego roku. Kapsułę, w której zostanie umieszczony marsjański łazik oraz dron wyniesie w kosmos rakieta Atlas V-541. Maszyna ta wystartuje ze stacji lotniczej Cape Canaveral na Florydzie w lipcu 2020 r. i wyląduje w Kraterze Jezero w dniu 18 lutego 2021 r. Naukowcy wybrali to miejsce ze względu na ciekawą historię geologiczną tej lokacji. Misja Mars 2020 potrwa co najmniej jeden marsjański rok, czyli 687 dni ziemskich.

NASA zaprezentowała statek kosmiczny dla misji Mars 2020

Łazik Mars Rover 2020 przypomina łazika Curiosity, który eksploruje dziś Marsa, jednak jest znacznie bardziej zaawansowany technologicznie. Nowy łazik NASA będzie posiadać aż siedem nowych instrumentów, a także koła nowej generacji. Wszystko po to, aby maszyna ta mogła pobierać i zabezpieczać próbki z powierzchni Marsa, który pomogą zrozumieć badaczom, czy na Marsie było kiedyś życie. Misja ta ma olbrzymie znaczenie dla ewentualnych misji załogowych na Czerwoną Planetę. 

Przypomnijmy, że NASA planuje także kolejną załogową podróż na Księżyc. Pod koniec marca 2019 roku wiceprezydent USA Mike Pence zapowiedział szybki powrót ludzi na ziemskiego satelitę, a w połowie maja prezydent USA Donald Trump ogłosił, że w budżecie Stanów Zjednoczonych znajdą się dodatkowe środki na księżycową misję NASA

Więcej o: