Rząd przyspiesza w walce ze smogiem, przyjęto nowe przepisy. To koniec z "kopciuchami"?

Rada Ministrów przyjęła projekt ministerstwa środowiska zakładający szybszą walkę ze smogiem. Do Sejmu trafi także nowelizacja ustawy o Inspekcji Handlowej, która ma uszczelnić handel "kopciuchami" poprzez kontrolę punktów sprzedaży kotłów.
Zobacz wideo

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska. Według nowych przepisów w przypadku przekroczenia poziomu alarmowego dla trujących pyłów w powietrzu w danej strefie, samorządy będą musiały szybciej wdrażać działania na rzecz walki ze smogiem. Działania te mają kontrolować zarządy województw. 

Nowe zapisy nakładają na marszałków obowiązek przygotowywania okresowych raportów, które następnie mają być przedkładane resortowi środowiska do 30 marca każdego roku. 

Projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska jest odpowiedzią rządu na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z maja 2018 roku. Unijni sędziowie orzekli, że w latach 2007-2015 ówczesne polskie władze nie podjęły odpowiednich działań mających poprawić jakość powietrza. 

Czytaj więcej: Alarmujące badania: zanieczyszczenie powietrza większym zagrożeniem niż palenie

Walka ze smogiem. Będą kontrole w punktach sprzedaży pieców

Rząd przyjął również nowelizację ustawy o Inspekcji handlowej. Chodzi o to, aby do Polski nie były sprowadzane nieekologiczne kotły. Projekt ministerstwa przedsiębiorczości i technologii wprowadza kontrole w punktach sprzedaży pieców przez inspektorów handlowych.

Za handel gorszej jakości kotłami ma grozić kara grzywny od 10 tysięcy złotych.

Jak podaje ministerstwo przedsiębiorczości i technologii szacuje się, że na polski rynek trafia nawet do 250 tysięcy "kopciuchów"rocznie. Nielegalny handel stanowi od 20 do 25 procent rynku.

Zobacz wideo
Więcej o: