Emerytury mogą być wyższe o 9,2 procent. Skorzystają osoby, które złożą wniosek w lipcu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że waloryzacja składek na ubezpieczenie emerytalne za 2018 rok wyniesie 9,2 procent. Tym samym jest to najwyższy od 10 lat wskaźnik.
Zobacz wideo

Na razie nie ma jeszcze urzędowego potwierdzenia, że wskaźnik waloryzacji za 2018 roku będzie tak wysoki - dokument ten pojawi się najprawdopodobniej w ciągu kilku dni. Poinformowano o tym, na razie oficjalnym portalu społecznościowym MRPiPS. Ostatnio tak wysoką waloryzację odnotowano w 2007 i 2008 roku (kolejno 12,85 proc. i 16,26 proc.).

Emerytury mogą być wyższe o 9,2 procent - wystarczy poczekać ze złożeniem wniosku do lipca

Waloryzacja składek emerytalnych w ZUS za 2018 roku na poziomie 9,2 procent dotyczyć będzie jednak tylko składek zbieranych w tak zwanym pierwszym filarze. Ponadto na wysokość wskaźnika waloryzacji wpływ ma tempo inflacji w danym roku (w 2018 roku inflacja wyniosła 1,6 procent). Wyższy wskaźnik jest także wynikiem wzrostu wynagrodzenia i liczby ubezpieczonych osób.

Na pierwszy filar emerytury składa się większa część składki potrącanej co miesiąc z pensji pracownika. Każdy ubezpieczony posiada indywidualne konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, który rejestruje wartość odkładanych pieniędzy. Co roku składki te poddawane są waloryzacji. Drugim filarem są Otwarte Fundusze Emerytalne, a trzeci filar emerytury jest dobrowolny i składają się na nie emerytalne ubezpieczenia na życie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w czerwcu każdego roku przelicza kapitał zgromadzony przez emerytów. Dzięki waloryzacji osoby, które poczekają do lipca tego roku i dopiero wtedy złożą wnioski o przyznanie emerytury, będą miały wyższe świadczenia, niż gdyby zrobiły to wcześniej (zakładając, że miałyby ten sam kapitał początkowy). Wnioski złożone w drugiej połowie 2019 roku będą obliczone właśnie z tym wyższym, 9,2 procentowym wskaźnikiem. 

Więcej o:
Komentarze (49)
Emerytury mogą być wyższe o 9,2 procent. Skorzystają osoby, które złożą wniosek w lipcu
Zaloguj się
 • alojzy132

  Oceniono 10 razy 10

  inflacja w 2018 roku to 1,6% łahahahhaha

 • ferdkiepski

  Oceniono 15 razy 9

  Uwielbiam to zdjęcie, którym GW już od kilku lat ilustruje teksty o ZUS :) Kulawy emeryt z laską kuśtyka do zusowskiego pałacu, żeby coś wyżebrać u "jaśnie państwa". To zdjęcie idealnie oddaje stosunke ZUSu do jego "klientów" , no i tego całego "demokratycznego państwa prawa" do swoich Obywateli :(

 • ks-t

  Oceniono 9 razy 7

  A waloryzacja emerytur został zmniejszona przez Kaczyńskiego z marnych 3,6 do 2,8 proc. Czyli obecni emeryci mają juz 6,4 proc w plecy i to tylko w ciągu jednego roku. Głosujcie na PIS.

 • rejestr1

  Oceniono 3 razy 3

  Tak się rodzi szybko stary portfel, jako że waloryzacja składek emerytalnych dotyczy tylko tych, co na emerturę dopiero przejdą.

 • adam.radwanski

  Oceniono 2 razy 2

  narazie to upierolili mi 4000 zł emerytury z zeszły rok ..dali 880 zł zabrali duzo wiecej..złodziejskie państwo..

 • swru

  Oceniono 4 razy 2

  jak pójdą kupić benzynę, ziemniaki i pietruszkę, a potem jeszcze zapłacą fakturkę za prąd to i tak g..... im zostanie

 • tullianum

  Oceniono 2 razy 2

  Sredni czas pobierania emerytury to ponad 18 lat czyli ok 220 mcy. Czyli na kazdy 1 tysiac emerytury netto trzeba miec ponad ćwierc mln w ZUS z 1 i 2 filara (bo jeszcze podatek odtrącają).

 • ks-t

  Oceniono 1 raz 1

  Artykuł podaje niedokładną informację ,która może emerytów kosztować sporo kasy. Rzeczywiście najlepiej przechodzić na emeryturę w lipcu To fakt. Zostanie ona zwaloryzowana o 9,2 procent orax o procent wzrostu w 1 kwartale 2019. W czerwcu będzie to tylko 9,2 proc a w maju o sumę waloryzacji roku 2018. W związku z tym że wzrost jest najwyższy w 1 kwartale a w innych bywają nawet ujemne, to emerytura w lipcu może byc nawet o 15-16 proc wyzsza niż w czerwcu i o 5-7 proc wyższa niż w maju. tak działają te przeliczniki. Jeśli ktoś MUSI przejśc w czerwcu to powinien zawiesić emeryturę na miesiąc, życ jeden miesiąc bez pieniędzy a następnie przeliczyc ją w lipcu. Oczywiście dotyczy to emerytur wyższych niz minimalne.

 • opiniamoja

  Oceniono 1 raz 1

  a nieprawda, nie każdy może tak zrobić, osoby które mają świadczenie z zus z tytułu niezdolności do pracy na emeryturę przechodzą z automatu w momencie skończenia świadczenia i może to być maj, czerwiec, bez wyboru, oni nie mogą poczekać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX