DHL Express stawia na drony. W Chinach bezzałogowce już dostarczają przesyłki 80 proc. taniej

DHL Express wszedł w strategiczne partnerstwo z Ehang, firmą zajmującą się produkcją inteligentnych, autonomicznych pojazdów powietrznych. Celem jest uruchomienie zautomatyzowanego, inteligentnego rozwiązania w zakresie dostaw za pomocą dronów.
Zobacz wideo

W maju odbył się lot inauguracyjny regularnej trasy, dzięki czemu DHL Express stał się pierwszą międzynarodową firmą kurierką, która rozpoczęła świadczenie tego typu usług w Chinach.

Trasa, która została dostosowana specjalnie do potrzeb klienta, miała około ośmiu kilometrów. Wykorzystano najbardziej zaawansowany bezzałogowy pojazd powietrzny z nowo wprowadzonej przez firmę Ehang linii Falcon. Jak zapewnia producent, dron charakteryzuje się najwyższym poziomem inteligencji, automatyzacji i bezpieczeństwa.

Szybciej i taniej

Nowe rozwiązanie przede wszystkim omija trudne warunki drogowe i zatory komunikacyjne typowe dla obszarów miejskich. Dzięki temu czas dostawy może zostać skrócony z 40 do zaledwie 8 minut. Co ważne, jak wynika z analiz, dostawa bezzałogowcem jest efektywna kosztowo – obniża koszt dostawy nawet do 80 proc., przy mniejszym zużyciu energii i emisji dwutlenku węgla w porównaniu z transportem drogowym.

Oznacza to nowy początek w tworzeniu logistyki lotniczej dla nowoczesnych miast. Spodziewamy się, że dostawa za pomocą dronów będzie realizowana także na innych obszarach, a wraz z DHL Express będziemy uczestniczyć w budowie ekosystemu dla wielowymiarowego systemu miejskiego transportu

- skomentował Hu Hu Huazhi, założyciel i dyrektor generalny Ehang.

Dron Ehang Falcon, z ośmioma śmigłami na czterech ramionach, jest wyposażony w wiele systemów zapewniających pełne wsparcie oraz inteligentne i bezpieczne moduły sterowania lotem. W zakres jego funkcji wchodzą między innymi pionowy start i lądowanie, dokładny lokalizator GPS, inteligentne planowanie trasy lotu, w pełni zautomatyzowane połączenie sieciowe i planowanie w czasie rzeczywistym. Drony mogą przewozić jednorazowo do 5 kg ładunku i zostały przystosowane do w pełni autonomicznego załadunku i rozładunku.

DHL jest jednym z liderów w branży logistycznej. z łańcuchem dostaw przemysłowych. Zatrudnia ponad 380 tys. pracowników, działając w ponad 220 krajach. DHL Express jest częścią Grupy Deutsche Post DHL. W 2018 r. grupa osiągnęła przychody na poziomie ponad 61 mld euro.

Zobacz wideo
Więcej o: