Jacek Rostowski nie musi się pakować do Brukseli. Change UK pod progiem wyborczym

Jacek Rostowski, były minister finansów, wicepremier i lider Platformy Obywatelskiej startował do Parlamentu Europejskiego z Wielkiej Brytanii. Niestety, jak wynika z najnowszych danych, jego ugrupowanie nie przekroczyło progu. Ile zabrakło?
Zobacz wideo

Jacek Rostowski, dawniej jedna z najważniejszych postaci PO, były wicepremier i minister finansów, przegrał wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak wynika z najnowszych danych, Change UK, z którego list startował, nie przekroczyło nawet progu wyborczego. Partia, która powstała krótko przed wyborami, zdobyła zaledwie 3,4 proc. poparcia. 

Rostowski tłumaczył, że celem jego nowej partii jest cofnięcie brexitu drogą ponownego referendum i "zagojenie podziałów na Wyspach spowodowanych przez brexit". 

W poprzednich wyborach do PE Rostowski również nie miał szczęścia - pomimo "jedynki" w kujawsko-pomorskim. Były wicepremier i minister finansów mógł startować tym razem z Wysp, bo ma podwójne obywatelstwo - polskie i brytyjskie. Urodził się bowiem w Londynie. Ukończył University College London i London School of Economics and Political Science. Dzieciństwo spędził w Kenii, na Mauritiusie i na Seszelach. 

Czytaj też: Jacek Rostowski zdradził, dlaczego w eurowyborach kandydował z Londynu

Wygranym w Wielkiej Brytanii okazał się Nigel Farage. Zgodnie z przedwyborczymi sondażami, zwyciężyła Partia Brexit, której jest liderem. Zdobyła ona 31,6 proc. głosów, co przekłada się na 28 mandatów. Liberalni Demokraci osiągnęli wynik znaczący, ale wyraźnie mniejszy. 20,3 proc. głosów da im 15 mandatów. Partia Pracy zdobyła 14,1 proc., a Zieloni - 12,3. Kiepsko wypadła rządząca Partia Konserwatywna, która będzie miała w nowym PE tylko trzy "fotele". Wynik 9,1 proc. jest sporą degradacją dla Konserwatystów - w poprzednich wyborach wynosił blisko 15 proc. To najgorszy wynik od 1832 roku - wyjaśnia BBC

Brytyjscy komentatorzy próbują zinterpretować wyniki głosowania jako głos w sprawie brexitu. Wyniki tych analiz są różne - według jednych Brytyjczycy wyraźnie zagłosowali za opuszczeniem UE, według innych zwolennicy rozwodu z Unią są w mniejszości. 

Więcej o: