Żabka 2.0 ma konkurenta. Powstaje sieć autonomicznych sklepów Take&GO. Pierwszy już w czerwcu w Poznaniu

Jak podał serwis branżowy Wiadomości Handlowe, podczas Kongresu Rynku FMCG 2019 firma technologiczna Surge Cloud przedstawiła koncept autonomicznego sklepu Take&GO. Polska firma zapowiedziała otwarcie pierwszej tego typu placówki w Poznaniu w czerwcu.
Zobacz wideo

Surge Cloud ma ambitny plan uruchomienia sieci 21 sklepów autonomicznych w ciągu 12 miesięcy. Okres pilotażowy obejmie trzy polskie miasta. Pierwszy Take&GO ma zacząć funkcjonować w czerwcu w Poznaniu. Rozwiązania ostatecznie zaprezentowane podczas ostatniego Kongresu Rynku FMCG Surge Cloud zapowiadała już na początku roku.

Sklepy Take&GO mają wykorzystywać sztuczną inteligencję, spersonalizowane cyfrowe nośniki obrazu i CCTV czyli szeroko rozumiany monitoring przemysłowy. Klienci sklepów będą robić zakupy bez konieczności korzystania z kas, a drzwi do sklepu mają być otwierane przez klienta z pomocą specjalnej aplikacji. Jak zapewniają twórcy konceptu, właściciele sklepów będą mogli zaoszczędzić na tzw. kosztach operacyjnych.

Oddajemy władzę klientom, pozwalając im decydować, kiedy chcą wejść do sklepu, o której godzinie i którego dnia tygodnia. Take&GO to nie jest tylko show technologiczny. To jest odpowiedź na to, co usłyszeliśmy od przedstawicieli branży, a mianowicie, że sposobem na sukces w handlu jest zmniejszenie kosztów operacyjnych

- podsumował Marcin Dąbrowski, dyrektor generalny Surge Cloud.

Zgodnie z zapowiedzią Surge Cloud, sklepy Take&GO - przynajmniej na początku - będą oferowały wyłącznie spożywczy asortyment, bez papierosów i alkoholu.

Take&GO szybciej niż Żabka 2.0?

W styczniu także właściciel popularnej sieci Żabka, CVC Capital Partners, zapowiedział rozpoczęcie współpracy z firmą AiFi. Jej rezultatem ma być wprowadzenie zautomatyzowanych i inteligentnych sklepów samoobsługowych.

Czynne całodobowo Żabki 2.0, podobnie jak Take&GO, chcą czerpać z możliwości sztucznej inteligencji oraz aplikacji na smartfona, dzięki której klient zapłaci za zakupy bezgotówkowo. Póki co, firma CVC Capital Partners nie zdradziła szczegółów dotyczących daty wprowadzenia sklepów nowej generacji.

Zobacz wideo
Więcej o: