Brexit. Brytyjski rząd otrzymał ponad 750 tys. wniosków o prawo pozostania w Zjednoczonym Królestwie

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych potwierdziło wpłynięcie ponad 750 tys. wniosków od obywateli krajów UE o przyznanie prawa pozostania i pracy w Wielkiej Brytanii po brexicie. Do maja ponad 100 tys. takich wniosków napłynęło m.in. od polskich obywateli.
Zobacz wideo

Promowany przez brytyjskie MSW unijny system rozliczeń ma na celu ułatwienie obywatelom Unii i członkom ich rodzin pozostania w Wielkiej Brytanii po brexicie. Obywatele UE i ich rodziny muszą jedynie wykonać 3 kluczowe kroki - udowodnić swoją tożsamość, wykazać, że mieszkają w Wielkiej Brytanii i złożyć potwierdzenie o niekaralności.

MSW deklaruje, że bez względu na formę jaką finalnie przyjmie brexit, obywatele UE będą mieli czas na formalności do 31 grudnia 2020 r.

Obywatele UE to nasi przyjaciele, sąsiedzi i koledzy, którzy tak bardzo przyczyniają się do tego kraju. Niezależnie od wyniku brexitu chcemy, aby zostali

- powiedział minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Sajid Javid.

Brexit. Jest coraz więcej wniosków

Spośród osób, którym przyznano prawo pobytu do 30 kwietnia 2019 r., dwie trzecie otrzymało status osiedlonych, czyli taki, jakby zamieszkiwały w Wielkiej Brytanii przez 5 lat lub dłużej. W sumie do końca poprzedniego miesiąca złożono ponad 570 tys. wniosków od obywateli UE w Anglii, 30 tys. ze Szkocji, 9 tys. z Walii i 6 tys. z Irlandii Północnej.

Dane pokazują również, że od obywateli polskich wpłynęło ponad 100 tys. aplikacji. W tej chwili brytyjskie ministerstwo oszacowało ilość wniosków na ok. 750 tys. 

W Wielkiej Brytanii mieszkają obecnie ponad 3 mln obywateli z krajów UE.

Zobacz wideo
Więcej o: