Elton John o brexicie: "Jestem Europejczykiem, nie kolonialnym idiotą"

Podczas koncertu we włoskiej Weronie Elton John dał upust emocjom w kwestii brexitu. - Jestem Europejczykiem, a nie głupim, kolonialnym, imperialistycznym angielskim idiotą - mówił piosenkarz ze sceny.
Zobacz wideo
Wierzę, że potrzebujemy zdecydowanie więcej miłości i współczucia na świecie. Mam serdecznie dość polityków, szczególnie brytyjskich. Mam serdecznie dość brexitu. Jestem Europejczykiem. Nie jestem głupim, kolonialnym, imperialistycznym angielskim idiotą. Wstydzę się mojego kraju za to, co się stało. To dzieli ludzi. Chcę więcej miłości na świecie, chcę, żeby ludzie ze sobą rozmawiali i współpracowali

- mówił w Weronie podczas koncertu Elton John.

To nie pierwszy raz, gdy gwiazdor wyraża swoje głębokie niezadowolenie z powodu brexitu. W 2018 r. stwierdził, że w jego opinii Brytyjczykom nie powiedziano prawdy i obiecano coś, co było kuriozalne i nieopłacalne. Sam proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE Elton John porównał wówczas do "chodzenia po labiryncie Hampton Court z zasłoniętymi oczami, odwracania się 16 razy i próby wydostania się".

Brexit najpóźniej 31 października

Zgodnie z aktualnymi ustaleniami pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską, brexit powinien nastąpić najpóźniej do 31 października 2019 r. Pierwotnie Brytyjczycy mieli opuścić Unię 29 marca, ale nie dogadali się między sobą w Izbie Gmin co do ostatecznych zasad tego ruchu.

W zeszłym tygodniu swoje odejście ze stanowiska premiera Wielkiej Brytanii zapowiedziała Theresa May. Będzie piastowała tę funkcję jeszcze tylko około miesiąca, do momentu wyboru nowego lidera Partii Konserwatywnej. May była zrezygnowana z powodu wielokrotnych niepowodzeń w przekonywaniu parlamentarzystów do poparcia wynegocjowanej z Brukselą umowy brexitowej.

Czytaj też: David Cameron nawarzył piwa, Theresa May musiała je wypić. Tragiczna postać brexitu odchodzi w niesławie

Zobacz wideo
Więcej o: