W 1990 roku PKB Polski (według parytetu siły nabywczej w tzw. dolarach amerykańskich - aby eliminować m.in. zmian siły nabywczej czy kursu walutowego) wynosiło około 235 miliardów dolarów międzynarodowych. W 2017 mówiliśmy już o blisko 1,14 bilionach dolarów międzynarodowych, a w 2018 r. tak liczone PKB Polski oscylowało już w okolicach 1,2 biliona dolarów. Możemy więc mówić o około sześciokrotnym wzroście w ciągu ostatnich 29 lat.
Spojrzenie na polską gospodarkę w ujęciu "per capita" (czyli "na osobę") również pokazuje, jak długą drogę przeszliśmy - z około 6,2 tysiąca dolarów międzynarodowych w 1990 r. do blisko 30 tysięcy dolarów w 2017 r.
Polskie wykresy wyglądają podobnie do np. słowackich czy czeskich. Jednak dobrą perspektywą dla tego, gdzie jest teraz Polska, jest porównanie się np. do Ukrainy. 30 lat temu jej gospodarka była silniejsza od polskiej, PKB w ujęciu per capita sporo niższe. Po przemianach w Polsce polska gospodarka właściwie tylko rośnie (żadnej recesji od 1993 r.). W tym czasie Ukrainie, dziś w konflikcie zbrojnym z Rosją, przydarzały się lata, gdy gospodarka kurczyła się o kilkanaście i więcej procent. Polska gospodarka jest dziś od ukraińskiej ponad trzykrotnie mocniejsza. Pod względem PKB czy PKB per capita Ukraina jest Polską mniej więcej z połowy ostatniej dekady XX w.
. Bank Światowy
. Bank Światowy
Z drugiej strony, porównanie się nie do wschodnich, ale do zachodnich sąsiadów, czyli Niemców, niestety trochę pokazuje nasze miejsce w szeregu. Wystarczy spojrzeć choćby na PKB per capita w 1990 r. i w 2017 r. w obu krajach. Polska - kolejno około 6,2 tysięcy i 29,9 tysięcy dolarów międzynarodowych. Niemcy - 19,4 tysięcy i 52,6 tysięcy. Otwarte pozostaje pytanie, czy raczej cieszyć się, że w ciągu niespełna 30 lat PKB Niemiec per capita z trzykrotnie wyższego od polskiego stało się "tylko" mniej niż dwukrotnie wyższe, czy bardziej smucić, że różnica wzrosła z około 13 tysięcy do 23 tysięcy. W każdym razie pod kątem PKB (i PKB per capita) Polska jest mniej więcej na poziomie Niemiec z 2003 r.
. Bank Światowy