Marian Banaś, minister finansów, pod lupą. CBA prześwietla konta. 'Sam wnioskował o kontrolę'

Marian Banaś, nowy minister finansów, jest kontrolowany przez CBA. Sam złożył do Biura wniosek w tej sprawie. Dlaczego agenci prześwietlają majątek następcy Teresy Czerwińskiej?
Zobacz wideo

Marian Banaś, który wczoraj, zgodnie z przewidywaniami, został powołany na stanowisko ministra finansów, jest kontrolowany przez CBA. Sam zresztą złożył w tej sprawie wniosek do biura.

Banaś stał się obiektem analiz agentów po przejrzeniu jego oświadczeń majątkowych. Jak wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna", w poszczególnych latach zawierają one różne informacje na temat gruntów posiadanych przez obecnego szefa resortu finansów. W jednym z dokumentów działka ministra ma 380 w drugim 370, a w trzecim 3800 mkw.

Ministerstwo Finansów jeszcze przed zmianą warty potwierdziło, że postępowanie jest prowadzone. Nie znamy jednak jego powodów, dlatego możemy jedynie przepuszczać, że CBA prześwietla majątek Banasia, bo upewnia się, w jego oświadczeniach majątkowych, złożonych w latach 2015-2018, mamy do czynienia tak naprawdę z jedną działką, a różnice są wynikiem zwykłych literówek, a nie transakcji handlowych, po których w oświadczeniach śladu nie ma. 

Marian Banaś [...] w pełni współpracuje z CBA w celu wyjaśnienia sprawy. M.in. wyraził zgodę na wgląd w indywidualne rachunki bankowe.

- czytamy w komunikacie resortu przesłanym do DGP. 

O zainteresowaniu CBA Marianem Banasiem pisano już w lutym. Wtedy Wirtualna Polska ustaliła, że w oświadczeniach złożonych przez dzisiejszego ministra może brakować informacji dotyczących kamienicy. Banaś uzyskiwał z niej dochód w wysokości 40 tys. zł., później zawarł przedwstępną umowę sprzedaży. Nie wiadomo jednak, czy do transakcji doszło, a jeśli tak, to czy informacja o niech znalazła się w oświadczeniu.

Kim jest "pancerny Marian"?

Banaś w latach 90., był doradcą Antoniego Macierewicza i Jana Olszewskiego. Przed objęciem stanowiska szefa resortu finansów nadzorował Krajową Administrację Skarbową. Wcześniej był również szefem Służby Celnej i długoletnim pracownikiem Najwyższej Izby Kontroli. W środowisku znany jest z nieustępliwości, dlatego nazywany jest "pancernym Marianem". 

Był też zaangażowany w politykę: współtworzył Polską Partię Niepodległościową, która weszła w skład Ruchu dla Rzeczypospolitej Jana Olszewskiego. Współtworzył Stowarzyszenie Obrony Wiary Narodu i Tradycji, działał w "Solidarności". 

Marian Banaś został powołany na szefa ministra finansów 4 czerwca, po tym jak ze stanowiska ustąpiła Teresa Czerwińska

Zobacz wideo
Więcej o: