Theresa May odejdzie dziś ze stanowiska szefowej Partii Konserwatywnej. Przegrała z brexitem

W piątek Theresa May odejdzie ze stanowiska szefowej Partii Konserwatywnej. Została do tego zmuszona przez członków swego ugrupowania w wyniku sporów o kształt brexitu. To wstęp do zmiany w fotelu premiera.
Zobacz wideo

Odchodząca premier od  miesięcy bezskutecznie próbowała przeforsować swój projekt umowy brexitowej, za każdym razem napotykając opór ze strony wielu frakcji we własnym ugrupowaniu. Wielu szeregowych posłów naciskało na swą szefową, by ustąpiła. Wewnętrzny bunt w rządzącym stronnictwie nasilił się po tym, jak ustępująca premier zaprosiła do rozmów o kształcie brexitu lidera opozycji, Jeremy'ego Corbyna.

Negocjacje załamały się po paru tygodniach.

Sprzeciw szeregu członków partii rządzącej wzmocnił się też po tym, jak Theresa May ogłosiła, że by Izba Gmin dała jej umowie zielone światło, może zorganizować parlamentarne głosowanie nad referendum, które mogłoby umowę zatwierdzić, ale z drugiej strony doprowadzić do odwołania brexitu.

Kto za Theresę May?

Obecnie trwa wyścig do fotela następcy Theresy May. Obecnie kandydatów jest jedenaścioro. Na liście potencjalnych następców premier są m.in były szef dyplomacji Boris Johnson, obecni ministrowie środowiska i spraw zagranicznych: Michael Gove i Jeremy Hunt oraz szef MSW Sajid Javid.

Nowy premier, podobnie jak Theresa May, będzie miał do czynienia z podzielonym parlamentem, w którym Partia Konserwatywna nie ma większości. Nowyowy szef rządu będzie również musiał znaleźć sposób na wypracowanie modelu brexitu, który uzyska poparcie społeczeństwa, partii rządzącej i Izby Gmin.

Więcej o: