Prezes Comarchu Janusz Filipiak zarabia tyle, ile 128 pracowników jego firmy

W ubiegłym roku tylko dwóch szefów giełdowych spółek zarobiło więcej niż 10 mln zł - to prezes Cyfrowego Polsatu Tobias Solorz oraz Janusz Filipiak, szef i współwłaściciel Comarchu. Ten drugi jest w grupie kilku prezesów, których zarobki przekraczają stukrotność średniego wynagrodzenia w firmie - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Zobacz wideo

Janusz Filipiak zarobił w 2018 roku prawie 6,6 mln zł z Comarchu i 5,8 mln zł dzięki spółkom z grupy kapitałowej. Dodatkowo zyskał blisko 3 mln zł z dywidendy. Jeżeli porównać zarobki prezesa Comarchu oraz  średnie wynagrodzenie pracownika tej firmy, okaże się, że pensja Janusza Filipiaka odpowiada wydatkom, które jego firma ponosi, zatrudniając blisko 129 pracowników - informuje "Dziennik Gazeta Prawna"

Pensja prezesa a średnie wynagrodzenie pracownika. Którzy szefowie zarabiają najwięcej?

Ponad 100 razy więcej na prezesów niż na przeciętnego pracownika wydano także w Alior Banku, jednak koszty te były związane z częstymi zmianami personalnymi na najwyższych stanowiskach 

"W innych państwowych spółkach jest inaczej" - komentuje "Dziennik Gazeta Prawna". Wynagrodzenia prezesów w 2019 roku stanowiły tam dziewięciokrotność przeciętnych kosztów zatrudnienia na osobę. 

Najlepiej zarabiający członkowie rad nadzorczych

Dziennik podaje, że wysokimi zarobkami cieszy się także Elżbieta Filipiak, która jest żoną prezesa, a także przewodniczącą rady nadzorczej Comarchu. Jej wynagrodzenie wynosiło w ubiegłym roku 240 tysięcy złotych. Zarobiła także milion w spółkach grupy kapitałowej, w związku z czym znajduje się na drugim miejscu najlepiej zarabiających członków rad - tuż po Leszku Czarneckim, który zarobił ponad 2 mln zł. Elżbieta Filipiak otrzymała jednak dodatkowe 2 mln zł dywidendy z Comarchu.

Gazeta przeanalizowała sytuację w 50 największych firmach w Polsce, których kapitalizacja przekracza 1,5 miliardów złotych. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (219)
Prezes Comarchu Janusz Filipiak zarabia tyle, ile 128 pracowników jego firmy
Zaloguj się
 • ps11111ps

  Oceniono 29 razy 21

  Widac ze Comarch to firma informatyczna.
  Taka okrągła liczba 128...
  Czyli 2^7

  Następnym krokiem rozumiem jest osiagniecie 255? (#FF). Czy jednak z grubej rury prezes wyskoczy z ram 8 bitów i pójdzie od razu po mnożnik 256?

 • polak.podatnik

  Oceniono 22 razy 20

  nie obchodzi mnie ile zarabia właściciel prywatnej firmy, obchodzi mnie ile z tego płaci podatków

 • kamuimac

  Oceniono 46 razy 18

  nie ma to jak żyć z rządowych kontraktów :) a pracowników traktować jak bydło . ot american dream dla prezesa i american nightmare dla pracowników

 • baluwolanda

  Oceniono 19 razy 13

  Sama firma ma opinię biedronki dla informatyków. Srają ludziom na łeb, ale jak ktoś lubi.

 • hansolo88

  Oceniono 15 razy 11

  Pamiętam jak bezczelnie wypowiadał się o tym przedsiębiorcy, który zainwestował w Wisłę. 25 lat wcześniej słoma z butów, ale teraz to divine level, poważnie traktuje tylko równych sobie. Niech i zarabia 100M czy więcej, ale przez brak pokory był i będzie burakiem. Typowy krakowski prezes, jakich wielu w tym mieście niestety....

 • darius112

  Oceniono 26 razy 10

  Kilka lat temu zarząd Agory wypłacił sobie milionowe premie motywacyjne w tym samym roku, w którym przeprowadzono zwolnienia grupowe. I wy czerscy piszecie o Filipiaku.

 • zielona-galazka

  Oceniono 13 razy 9

  Nie ma znaczenia co osiągnął Filipiak w biznesie. I tak jest i pozostanie burakiem.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 27 razy 9

  No przecież to jego firma!?! Może sobie zarabiać i 1280 razy więcej niż przeciętny pracownik...
  Zaczynacie pisać te artykuły jak w Białoruskich mediach? Zamiast zająć się zarobkami różnych szemranych partyjniackich prezesów w spółkach skarbu państwa, to zaglądacie ludziom "pod pierzynę"...
  A najgorsze jest to bolszewickie mieszanie w tym artykule własności prywatnej i państwowej, tak jakby to było to samo!

 • kms2x

  Oceniono 10 razy 8

  Wynikałoby z tekstu że średnia w Comarch to ponad 9600 na miesiąc. Ponad dwukrotnie więcej niż średnia krajowa. Więcej niż w KGHM.
  A ile zarabiają w zarządzie KGHM. P*Sie członki, z nadania Jarozbawa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX