KAS z nowym szefem. Piotr Walczak na miejsce Mariana Banasia

Piotr Walczak został nowym szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Zastąpił na tym stanowisku Mariana Banasia, który w zeszłym tygodniu objął fotel ministra finansów.
Zobacz wideo

O nominacji dla Piotra Walczaka poinformował rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek.

Stanowisko pozostawało do obsadzenia od ubiegłego tygodnia, gdy dotychczasowy szef KAS Marian Banaś został ministrem finansów. Zastąpił Teresę Czerwińską, która trafiła do zarządu Narodowego Banku Polskiego.

"Zbrojne ramię fiskusa"

Krajowa Administracja Skarbowa to organ, który powstał w 2017 r. w wyniku wielkiej reformy polskiej skarbówki. KAS scaliła w jedno urzędy skarbowe, kontrolę skarbową, służbę celną. W zamyśle rządu miało to ułatwić obsługę i kontrolę podatników, poprawić skuteczność tych kontroli i przyczynić się do poprawy ściągalności podatków. To Krajowa Administracja Skarbowa ściga mafie vatowskie i innych przestępców podatkowych.

Z tego powodu oraz z racji coraz większych uprawnień KAS, organ ten bywa nazywany "zbrojnym ramieniem skarbówki". 

Marian Banaś był pierwszym szefem KAS. Ogólnie, kadencja szefa KAS nie jest ograniczona.

Dotychczasowy zastępca Banasia

Nowy szef KAS Piotr Walczak był ostatnio jednym z dwóch zastępców Banasia. Od ponad dwudziestu lat Walczak był związany Służbą Celną, najpierw jako funkcjonariusz realizujący zadania z zakresu kontroli i zwalczania przestępczości, potem zajmował stanowiska kierownicze w SC aż w 2017 r. został zastępcą szefa Służby Celnej i koordynatorem ds. utworzenia Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej w Ministerstwie Finansów.

Po przekształceniu Służby Celnej w Krajową Administrację Skarbową, od 22 marca 2017 r. był zastępcą szefa KAS.

Rok temu Walczak został mianowany na stopień nadinspektora Służby Celno-Skarbowej.

Zobacz wideo
Więcej o: