Uderzenie w Owsiaka. PKP Intercity chce omijać Kostrzyn podczas Pol'And'Rock Festival

PKP Intercity planuje zmianę tras 18 pociągów tak, aby omijały Kostrzyn w czasie Pol'And'Rock Festival - wynika z informacji portali Oko.press i rynek-kolejowy.pl. Pociągi miałyby omijać miasto lub kursować w skróconej relacji.
Zobacz wideo

Jurek Owsiak i pozostali organizatorzy tegorocznego Pol'And'Rock Festival (dawniej Festiwal Woodstock) pierwszy poważny cios otrzymali pod koniec maja. Wówczas okazało się, że Przewozy Regionalne nie uruchomią na tę okazję dodatkowych połączeń do i z Kostrzyna nad Odrą. Spółka na zasadach komercyjnych udostępniała pociągi przez ostatnich 25 lat, w tym roku jednak uznała, że nie ma ku temu "uzasadnienia ekonomicznego".

Czytaj więcej: Pol'and'Rock Festival bez dodatkowych pociągów dla uczestników. Pierwszy raz od 25 lat

Teraz okazuje się, że Kostrzyn w trakcie Pol'And'Rock Festival mogą omijać pociągi PKP Intercity. Tak przynajmniej sugerują niezależnie od siebie portale Oko.press i rynek-kolejowy.pl. Oko.press publikuje na swojej stronie e-mail, w którym zastępca dyrektora biura PKP Intercity "w nawiązaniu do ustaleń ze spotkania" zawarł listę 18 połączeń, dla których mają zostać wprowadzone zmiany "dla pominięcia stacji Kostrzyn" na przełomie lipca i sierpnia. Pol'And'Rock Festival odbędzie się w dniach 1-3 sierpnia.

Rzeczniczka PKP Intercity w rozmowie z portalem nie zaprzeczyła planom omijania Kostrzyna w trakcie festiwalu. Zaznacza przy tym, że rozkład zastępczy jest opracowywany. Informuje, że na pewno przewoźnik nie wydłuży swoich składów na czas festiwalu, i nawet aby uruchomić pociągi wakacyjne musiał wypożyczyć 60 wagonów z Czech.

Należy pamiętać, że realizacja wakacyjnego rozkładu jazdy poprzedzona jest wielomiesięcznymi przygotowaniami, a PKP Intercity jest jedynym ogólnopolskim przewoźnikiem, który uruchamia połączenia dalekobieżne w ramach służby publicznej. (...) Nowy, wakacyjny rozkład jazdy już obowiązuje. W tej chwili PKP Intercity analizuje w jaki sposób decyzja Przewozów Regionalnych, o rezygnacji z uruchomienia pociągów specjalnych na to wydarzenie [Pol'And'Rock Festival - red.], może wpłynąć na bezpieczną i sprawną realizację połączeń zaplanowanych przez PKP Intercity. Obecnie rozważane są różne scenariusze 

- mówi rzeczniczka. cytowana przez "Rynek Kolejowy". Portal informuje, że w zeszłym tygodniu o kwestii pociągów przez Kostrzyn w trakcie Pol'And'Rock Festival przedstawiciele PKP Intercity rozmawiali z Ministerstwem Infrastruktury. Ostateczne decyzje prawdopodobnie jeszcze nie zapadły, ale, jak twierdzi serwis, PKP Intercity "zdaje się nie mieć wątpliwości, że przy braku specjalnych pociągów zwykła obsługa przystanku Kostrzyn podczas festiwalu nie będzie możliwa". 

Zobacz wideo
Więcej o: