Kwieciński: Wzrost PKB w tym roku może zbliżyć się do poziomu z 2018 roku

Polska ma "duże szanse", żeby odnotować w tym roku wzrost PKB na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, uważa minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. W 2018 r. polska gospodarka urosła najbardziej od 11 lat, realnie o 5,1 proc.
Zobacz wideo
Mamy duże szanse, żeby zbliżyć się do poziomu wzrostu gospodarczego, który mieliśmy w zeszłym roku. Mamy bardzo dobre oznaki w tych częściach gospodarki, które nie do końca najlepiej pracowały wcześniej, przede wszystkim w inwestycjach

- powiedział Kwieciński w wywiadzie dla Radia Plus. W 2018 r. PKB Polski wzrósł realnie o 5,1 proc., co było najlepszym wynikiem od 11 lat.

Według Kwiecińskiego, końcówka cyklu gospodarczego nastąpi w tym roku i będzie miała bardzo łagodny charakter.

Różne kraje ją różnie odczuwają. Gospodarka niemiecka to będzie zjazd do 0,5-0,6 proc., a u nas do poziomu 4,5-4,7 proc. PKB

- wskazał minister.

W maju, po publikacji danych o PKB za I kwartał br. (wzrost o o 4,7 proc. rok do roku) Kwieciński mówił, że coraz bardziej realna staje się prognoza wzrostu PKB powyżej 4 proc. rok do roku w całym 2019 r.

Według przyjętych w tym tygodniu założeń makroekonomicznych do przyszłorocznego budżetu, wzrost PKB sięgnie 4 proc. w tym roku, a następnie spowolni do 3,7 proc. w 2020 r.

Czytaj też: Znamy założenia budżetu na 2020 r. Bezrobocie w dół, wzrost gospodarczy też

Na początku czerwca prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński szacował, że wzrost gospodarczy w Polsce może wynieść w tym roku ok. 4,5 proc., "a może więcej".

W tym tygodniu kilka banków komercyjnych podniosło swoje prognozy wzrostu PKB na ten rok. Przykładowo, analitycy PKO BP prognozują obecnie 4,6 proc., a mBanku aż 5 proc.

Więcej o: