Pomorze za Owsiakiem. Z północy Polski pojadą specjalne pociągi na festiwal Pol'And'Rock 2019

Marszałkowie województw pomorskiego i zachodniopomorskiego wyszli z inicjatywą i porozumieli się z lokalnymi spółkami kolejowymi co do uruchomienia specjalnych połączeń kolejowych. Pociągi pojadą do Kostrzyna nad Odrą, gdzie odbędzie się Pol'And'Rock Festival 2019.
Zobacz wideo

Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, porozumiał się z lokalnym oddziałem spółki Przewozy Regionalne, dzięki czemu zostaną uruchomione dodatkowe połączenia między Szczecinem a Kostrzynem nad Odrą od 1 do 3 sierpnia, czyli w czasie trwania festiwalu zorganizowanego przez fundację Jerzego Owsiaka. Także Mieczysław Struk, marszałek w województwie pomorskim, uzgodnił z przewoźnikiem dodatkowe połączenia. Szczegóły zostaną podane w najbliższym czasie.

Marszałkowie nie kryją, że jest to świadoma inicjatywa związana z uznaniem dla Jerzego Owsiaka i jego fundacji.

Specjalne pociągi to podziękowanie dla tysięcy wolontariuszy, którzy co roku aktywnie działają w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chcemy, by uczestnicy festiwalu dotarli bezpiecznie na miejsce. Odpowiadamy też na apel Jurka Owsiaka i Elżbiety Polak, marszałek województwa lubuskiego

- podał w oświadczeniu Mieczysław Struk.

Olgierd Geblewicz, podobnie jak Mieczysław Struk, mają dodatkowo nadzieję, że w inicjatywę zaangażują się także marszałkowie innych województw.

Problemy z pociągami na festiwal

Pod koniec maja Jerzy Owsiak poinformował, że Przewozy Regionalne po raz pierwszy od 25 lat nie zgodziły się udostępnić dodatkowych pociągów na festiwal Pol'And'Rock (do niedawna festiwal Woodstock). Wcześniej, gdy festiwal był jeszcze Przystankiem Woodstock, odbywało się to na zasadach komercyjnych. Przewoźnik tłumaczył decyzję zeszłorocznymi stratami z tytułu tych połączeń.

Jerzy Owsiak opublikował pismo, które do prezesa Przewozów Regionalnych wystosował w imieniu Fundacji WOŚP mecenas Jacek Dubois. Zdaniem prawnika podane przez spółkę kolejową powody decyzji odmownej są nieprawdziwe, zaś sama odmowa łamie prawo.

Szybka reakcja i inicjatywa marszałków z Pomorza częściowo rozwiązuje problem, choć pełen sukces logistyczny może zależeć od tego, czy inni samorządowcy również zdecydują się porozumieć z przewoźnikiem.

Więcej o: